Ամերիկյան սենատորներ Անգուս Քինգը եւ Թոդ Յանգը Ջիդում Սաուդյան Արաբիայի արքայազն Մուհամմեդ Բին Սալմանի հետ հանդիպման ընթացքում բարձրացրել են սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության հարցը։
Թեեւ CNN-ին տված հարցազրույցում Քինգը հրաժարվել է հրապարակել մասնավոր զրույցի մանրամասները, նա ասել է, որ ինքն ու Յանգը «շատ-շատ ուղիղ» են եղել թագաժառանգի հետ եւ հասկացրել են, որ սպանությունը մնում է որպես «մեծ խոչընդոտ» ամերիկա-սաուդական հարաբերություններում։
Վարչակազմի պաշտոնյաները, ներառյալ նախագահ Թրամփը եւ պետքարտուղար Պոմպեոն, տհաճությամբ են խոսում այն մասին, թե քննարկել են արդյոք իրենք լրագրողի սպանության հարցը արքայազն Սալմանի կամ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
Քինգն ասել է, որ Սալմանը «բարկացած չէր» եւ «զարմացած տեսք էլ չուներ», երբ իրենք բարձրացրեցին այդ հարցը, սակայն «պատրաստ էր խոսել այդ մասին եւ դիմակայել»։
«Կարծում եմ՝ նա պետք է իր վրա պատասխանատվության որոշակի մակարդակ վերցնի՝ անկախ այն բանից տվել է նա արդյոք հրաման»,- ասել է Քինգը։
Անցած ամռանը նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ինքը «չափազանց բարկացած է եւ շատ դժգոհ է» Խաշոգջիի սպանությունից, սակայն նա ասել էր, որ «ոչ ոք ուղիղ մատնացույց չի արել» թագաժառանգ արքայազնին՝ չնայած ԿՀՎ-ի եւ ՄԱԿ-ի եզրակացություններին, թե արքայազնը, ամենայն հավանականությամբ, իմացել է սպանության մասին։

Американские сенаторы Ангус Кинг и Тодд Янг подняли вопрос убийства саудовского журналистам Джамаля Хашагджи в ходе встречи с наследным принцем Саудовской Аравии Мохаммедом бин Салманом  во время встречи в Джидде.
Хотя Кинг отказался разглашать подробности  частного разговора в интервью  CNN, он сказал, что он и Янг были «очень, очень прямыми» в  разговоре с наследным принцем, и дали понять, что убийство Хашагджи остается «большим препятствием» в американо-саудовских отношениях.
Чиновники администрации, включая президента Дональда Трампа и госсекретаря Майка Помпео, неохотно говорят о том,  обсуждали ли они убийство Хашагджи  с наследным принцем Саудовской Аравии или другими высокопоставленными чиновниками.
Кинг сказал, что бин Салман «не был зол» и «не выглядел удивленным», когда они подняли вопрос об убийстве Хашагджи, но был «готов говорить об этом и противостоять». «Я думаю, он знает, что у него есть проблема. Он знает, что  должен быть более открытым, и люди должны быть привлечены к ответственности», - сказал Кинг.
«Ч думаю, что он должен взять на себя определенный уровень ответственности, независимо от того, отдал ли он приказ», - сказал Кинг.
Ранее этим летом президент Дональд Трамп заявил, что он «чрезвычайно рассержен и очень недоволен» убийством Хашагджи, но заявил, что «никто прямо не указал пальцем» на наследного принца Саудовской Аравии Мохаммеда бин Салмана, несмотря на выводы ЦРУ и  ООН о том, что крон-принц скорее всего знал об убийстве.