Արցախի անվտանգության նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը և «Հանուն Արցախի» համազգային շարժոման գրասենյակը այսօր՝ նոյեմբերի 7-ին, հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով երիտասարդներին համախմբվել ազգային իրական օրակարգերի շուրջ և դիմագրավել ցանկացած հակահայ և ապազգային գործընթացներին։
«2018 թվականից Հայաստանում իշխանությունների կողմից վարվող ոչ լիարժեք քաղաքականության հետևանքների մասին բազմիցս ենք ահազանգել: Այսօր Հայաստանում ընթացող ապազգային գործընթացները մշուշ են սփռել մեր հայրենիքի ապագայի վրա՝ խաթարելով ազգային արժեքների վրա հիմնված հասարակություն կառուցելու տեսլականը: Դրա վառ ապացույցն է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի (ԿԳՄՍ) նախարարի հակահայ կեցվածքը՝ դպրոցական ծրագրից «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկայի դուրս բերումը, բուհական ծրագրում «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաների ոչ պարտադիր դարձնելու առաջարկը, նույն նախարարության կողմից հատկացվող ֆինանսավորման առաջնահերթությունները (օրինակ` Հայաստանի Հանրապետությունից արտագաղթած, օտար պետությունում ապաստան հայցած և սեռափոխ եղած անձի մասին ֆիլմի նկարահանման նպատակով 20 մլն դրամի հատկացումը):
Նման գործելաոճի շարունակությունը վտանգի տակ է դնում հայկական կրթական համակարգը, ազգային մշակույթը և ընդհանրապես՝ հայ ազգի ապագան: Ակնհայտ է, որ այս ապազգային քաղաքականության դեմ հայ ազգը պետք է ընդվզեր, և հատկապես երիտասարդությունը, որի վկան ենք մենք այսօր՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի դեմ բողոքող ուսանողները Կառավարության շենքի մոտ իրենց բողոքը ներկայացնելուց հետո շարժվեցին դեպի ԿԳՄՍ նախարարության շենքի մոտ՝ հայտարարելով անժամկետ նստացույց: Նրանք պահանջում են Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը։
«Հանուն Արցախի» համազգային շարժումը և անձամբ ես ողջունում ենք այս երիտասարդական ազգային շարժումը և կոչ անում երիտասարդներին համախմբվել ազգային իրական օրակարգերի շուրջ և դիմագրավել ցանկացած հակահայ և ապազգային գործընթացներին»,-նշված է հայտարարության տեքստում:

Former Secretary of the Security Council of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Vitaly Balasanyan and the office of the “For Artsakh” pan-national movement today issued a statement calling on young Armenians to unite around the real national agendas and confront any anti-Armenian process.
“This is not the first time we are sounding the alarm about the consequences of the incomplete policy that the authorities of Armenia have been leading since 2018. The anti-national processes unfolding in Armenia are undermining the vision to build a society hinged on national values, and brilliant evidence of this is the anti-Armenian position of the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia, who wants to remove Armenian Church History from the school curriculum, the subjects Armenian Language, Armenian Literature and Armenian History from the curricula of universities, etc.
The continuity of this working style presents a danger to the Armenian educational system and national culture and the future of Armenians in general. It is clear that the Armenian nation had to rebel against this anti-national policy, particularly young Armenians, and evidence of this are the students who are protesting against Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Arayik Harutyunyan near the government building, marched to the Ministry and have declared a termless sit-in with the demand for Arayik Harutyunyan’s resignation.
The “For Artsakh” pan-national movement and I personally welcome this national youth movement and call on young Armenians to unite around real national agendas and confront any anti-Armenian process,” the statement reads.