Ֆրանսիայի իշխանությունները մտադիր են անցկացնել կենսաթոշակային բարեփոխումը, չնայած դրա նախապատրաստման հարցերով գերագույն հանձնակատար Ժան-Պոլ Դելվուայի հրաժարականին: Այս մասին երեկ BFM-ի եթերում հայտարարել է Ֆրանսիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սիբետ Նդիայը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այն փաստը, որ Դելվուան հեռանում է կառավարությունից, այս բարեփոխման հետ ոչ մի կապ չունի, որը նա փայլուն է պատրաստել,- ասել է նա: - Այս բարեփոխումը պարոն Դելվուայի հետ միասին չի հեռանում, կառավարությունը կշարունակի այն պաշտպանել: Նրա տեղում կնշանակվի նոր մարդ»:
Ավելի վաղ Դելվուան Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին ներկայացրել էր իր հրաժարականի մասին դիմում, որը պետության ղեկավարն «ափսոսանքով» էր ընդունել: Անցյալ շաբաթ ֆրանսիական լրատվամիջոցները հայտնել էին այն մասին, որ Դելվուան, լինելով կառավարության անդամ, մասնավոր կառույցներում մի շարք պաշտոններ էր զբաղեցնում, այդ թվում՝ Ifpass ապահովագրական համակարգի աշխատակիցների ուսուցման ինստիտուտում:
Դելվուան իր դիմումում նշել էր, որ «այս հարվածների ներքո իր հանդեպ վստահությունը թուլացել էր»: Նա հայտարարել էր, որ «չի ցանկանում խափանել կենսաթոշակային բարեփոխման նախագիծը», որը «Ֆրանսիայի համար չափազանց կարեւոր է»:
Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպն անցյալ շաբաթ հանդես էր եկել կենսաթոշակայի բարեփոխման սկզբունքների մանրամասն շարադրմամբ, որը երկրում առաջացրել է գործադուլների ալիք: Վարչապետը, մասնավորապես, հայտնել էր, որ առաջիկա տարիներին ամբողջական ծավալով թոշակը հնարավոր կլինի ստանալ ոչ թե 62, այլ 64 տարեկանից: Չեղարկվելու են նաեւ ներկայումս գոյություն ունեցող 2 տասնյակ հատուկ թոշակային ռեժիմները, որի հետեւանքով արտոնություններից եւ ժամկետից վաղ թոշակավորվելուց զրկվելու են պետական տրանսպորտային ձեռնարկությունների աշխատակիցները:

Власти Франции намерены провести пенсионную реформу, невзирая на отставку верховного комиссара по вопросам ее подготовки Жан-Поля Дельвуа. Об этом в понедельник в эфире телеканала BFM заявила официальный представитель правительства Франции Сибет Ндиай, передает ТАСС
«Тот факт, что Дельвуа покидает правительство, не имеет никакого отношения к этой реформе, которую он блестяще подготовил, - отметила она. - Эта реформа не уходит вместе с господином Дельвуа, правительство продолжит защищать ее. На его место скоро будет назначен новый человек».
Ранее Дельвуа подал президенту Франции Эмманюэлю Макрону заявление о своей отставке, которое глава государства принял «с сожалением». На прошлой неделе французские СМИ сообщили о том, что, будучи членом кабинета министров, Дельвуа занимал ряд должностей в частных структурах, в том числе в институте по обучению работников страховой системы Ifpass.
В своем заявлении Дельвуа отметил, что «под этими ударами доверие к нему было ослаблено». Он заявил, что «не хочет подорвать проект» пенсионной реформы, который «крайне важен для Франции».
На прошлой неделе премьер-министр Франции Эдуар Филипп выступил с подробным изложением принципов пенсионной реформы, вызвавшей в стране волну забастовок. Премьер, в частности, сообщил, что в ближайшие годы в полном объеме пенсии возможно будет получать не с 62 лет, а с 64 лет. Будут отменены также ныне существующие два десятка особых пенсионных режимов, в результате чего своих льгот и раннего выхода на пенсию лишатся работники государственных транспортных предприятий.