Նախկին դատավոր Սամվել Ուզունյանը չի կանչվել հարցաքննության, քանի որ այդ դեպքում նա կանչվելու էր մեղադրյալի կամ կասկածյալի դատավարական կարգավիճակով, ինչը նշանակում է, որ նրա նկատմամբ արդեն պետք է քրեական հետապնդում հարուցված լիներ, որը կարող է հարուցվել միայն Գլխավոր դատախազի կողմից եւ ԲԴԽ-ի համաձայնությամբ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՔԾ խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը։
Ինչ վերաբերում է երկիրը լքելուն, ՀՔԾ խոսնակը նշեց, որ ՀՀ օրենսդրությամբ արգելվում է սահմանափակել անձի ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, եթե նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցված չէ։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ NEWS.am-ին Գլխավոր դատախազությունից հայտնել էին, որ ԲԴԽ կողմից ՀՀ դատախազության ներկայացրած միջնորդությունների բավարարումից հետո՝ դեկտեմբերի 20-ին, երեկոյան ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատար, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ Սամվել Ուզունյանը գործով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, եւ որոշումն ուղարկվել է ՀՀ ՀՔԾ՝ նրան մեղադրանք առաջադրելու եւ խափանման միջոցի ընտրության հարցը լուծելու նպատակով: Նրա խափանման միջոցն ընտրվել է կալանավորումը։ Միջնորդությունների ներկայացման եւ քննարկման ժամանակահատվածում Ուզունյանը լքել է ՀՀ պետական սահմանը եւ որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելը:

Samvel Uzunyan hasn’t been summoned to an interview because, in this case, he would be summoned as an accused-on-trial or suspect, meaning there already had to be criminal prosecution, and he could only be criminally prosecuted by the Prosecutor General or upon the consent of the Supreme Judicial Council, as reported Spokesperson of the Special Investigation Service Marina Ohanjanyan.
As far as leaving the country is concerned, Ohanjanyan stated that Armenian legislation proscribes restriction on the right of free movement of a person, if criminal prosecution is not instituted against him or her.
As reported earlier, the Prosecutor General’s Office of Armenia told Armenian News-NEWS.am that on the evening of December 20, upon satisfaction of the motions submitted to the Prosecutor General’s Office by the Supreme Judicial Council, upon the decision of the acting Prosecutor General of Armenia, the Deputy Prosecutor General, Samvel Uzunyan was engaged in the case as an accused-on-trial, and the decision was forwarded to the Special Investigation Service to solve the issue of bringing a charge against him and selecting a preventive measure. Detention was selected as a preventive measure. In the period of submission and consideration of motions, Uzunyan crossed the state border of the Republic of Armenia, and a decision was rendered to declare a search against him.