Երեւանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում հունվարի 14-ին շարունակվեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատավարությունը։
Անցած նիստի ժամանակ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի փաստաբանը եւ ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար (2008-ին՝ Երեւանի կայազորի պետ) Յուրի Խաչատուրովի փաստաբանը իրենց պաշտպանյալների 300.1 հոդվածով քրեական հետապնդման դադարեցման միջնորդություն էին ներկայացրել այն հիման վրա, որ ինչպես հայրենական, այնպես էլ միջազգային օրենսդրությունը չի նախատեսում օրենքի հակառակ ուժ, եթե այն վատացնում է մեղադրյալի վիճակը։
Նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները հայտարարել են, որ մտադիր են դատավոր Աննա Դանիբեկյանի ինքնաբացարկի նոր միջնորդություն ներկայացնել։

В резиденции Шенгавит ереванского суда общей юрисдикции 14 января продолжился судебный процесс по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
На прошлом заседании адвокат экс-министра обороны Сейрана Оганяна и адвокат бывшего генсека ОДКБ (в 2008 г – начальник ереванского гарнизона) Юрия Хачатурова представили ходатайства о прекращении уголовного преследования в отношении подзащитных по статье 300.1 на том основании, что как отечественно, так и международное законодательство не предусматривает обратной силы закона, если он ухудшает положение обвиняемого.
Адвокаты экс-президента Роберта Кочаряна заявили о намерении представить новое ходатайство о самоотводе судьи Анны Данибекян.