Երեւանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում հունվարի 14-ին շարունակվեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատավարությունը։
Անցած նիստի ժամանակ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի փաստաբանը եւ ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար (2008-ին՝ Երեւանի կայազորի պետ) Յուրի Խաչատուրովի փաստաբանը իրենց պաշտպանյալների 300.1 հոդվածով քրեական հետապնդման դադարեցման միջնորդություն էին ներկայացրել այն հիման վրա, որ ինչպես հայրենական, այնպես էլ միջազգային օրենսդրությունը չի նախատեսում օրենքի հակառակ ուժ, եթե այն վատացնում է մեղադրյալի վիճակը։
Նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները հայտարարել են, որ մտադիր են դատավոր Աննա Դանիբեկյանի ինքնաբացարկի նոր միջնորդություն ներկայացնել։

YEREVAN. – The trial of Armenia’s second President Robert Kocharyan and others resumed on January 14, at the Yerevan court of first instance.
At the previous hearing, former defense minister Seyran Ohanyan's lawyer and former CSTO Secretary General (Yerevan Garrison chief of 2008) Yuri Khachaturov’s lawyer filed a motion to end the criminal proceedings of their clients under Article 300.1 of the Criminal Code, and on the basis that neither domestic nor international law provides for the opposite force of law if it worsens the status of the accused.
And Kocharyan's lawyers announced that they intend to file a new motion that presiding judge Anna Danibekyan recuse herself from this trial.