Եվրոպական միությունն այլ «ընտրություն չունի»՝ ԱՄՆ-ի հետ առեւտրային նոր գործարքի մասին պայմանավորվելուց բացի,- ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CNBC-ի հարցազրույցում։
Նախօրեին Թրամփը հանդիպել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի հետ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում։ Նա հարցազրույցում նշել է, որ իրենց միջեւ տեղի է ունեցել «հիանալի խոսակցություն»։
Շարունակվող ոչ ֆորմալ բանավեճերի ֆոնին Թրամփը սպառնացել է տուրքեր մտցնել եվրոպական ավտոմեքենաների վրա։ Հանդիպման ժամանակ նա ֆոն դեր Լեյենին ասել է, որ առեւտրային գործարքի բացակայության պայմաններում նա ստիպված կլինի «միջոցներ ձեռնարկել» «շատ բարձր տուրքերի ձեւով՝ մեքենաների եւ այլ ապրանքների վրա»։
Թրամփի խոսքով՝ Եվրոպայի հետ «շատ դժվար է գործ ունենալ», բայց ԵՄ-ը հիմա «այլ ընտրություն չունի», բացի գործարք կնքելը։ «Մենք հսկայական դեֆիցիտ ունեինք շատ, շատ տարիներ, ավելի քան 150 մլրդ դոլարի»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ «շատ կզարմանա», եթե ինքն իրոք ստիպված լինի տուրքեր մտցնել։
2018 թվականին ԵՄ-ի հետ ԱՄՆ առեւտրի դեֆիցիտը կազմել է 109 մլրդ դոլար։
Համաձայն ԱՄՆ առեւտրի նախարարության վերջին տվյալների՝ ԵՄ ապրանքների եւ ծառայությունների արտահանումը ապահովել է մոտ 2,6 մլն աշխատատեղ։
Թրամփը համաձայնել է ֆոն դեր Լեյենի նախորդի՝ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ 2018 թվականին՝ բանակցություններ սկսել նոր առեւտրային գործարքով՝ խուսափելու համար տուրքեր մտցնելուց։
Այդ ժամանակվանից ԵՄ-ը համաձայնեցրել է բանակցությունների վարման նոր մանդատը, որպեսզի սկսի այդ առեւտրային բանակցությունները, բայց ԱՄՆ-ը դեռ չի տեղեկացրել, թե պատրաստ է սկսել դրանք։
«Ես կցանկանայի սպասել, մինչեւ որ ավարտեմ գործերը Չինաստանի հետ, ես չէի ցանկանա գործ ունենալ Չինաստանի եւ Եվրոպայի հետ միաժամանակ»,- ասել է Թրամփը CNBC-ին։
«Անկեղծ ասած, Ժան-Կլոդն իմ ընկերն էր, բայց նրա հետ անհնար էր գործ ունենալ։ Սկզբում ես ցանկանում էին հարցերը լուծել Մեքսիկայի եւ Կանադայի հետ։ Հիմա, երբ դա արված է, մենք պատրաստվում ենք անցնել Եվրոպային»։
Թրամփը նաեւ հաստատել է, որ բանակցություններ են վարվում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի հետ հնարավոր երկկողմ առեւտրային գործարքի մասին՝ ԵՄ-ից հունվարի 31-ին Բրիտանիայի դուրս գալուց հետո։ «Բորիսը եւ ես ընկերներ ենք, եւ նա ցանկանում է գործարք կնքել, եւ դա նորմալ է։ Նրանք դա ցանկանում են, դա նրանց պետք է»,- ավելացրել է Թրամփը։

У Европейского союза «нет выбора», кроме как договориться о новой торговой сделке с США, - заявил президент США Дональд Трамп  в интервью CNBC.
Накануне Трамп встретился с президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Лейен на Всемирном экономическом форуме в Давосе. В интервью он отметил, что между ними состоялся «отличный разговор».
На фоне продолжающихся неформальных дискуссий Трамп пригрозил ввести пошлины на европейские автомобили. На встрече он заявил  фон дер Лейен, что в отсутствие торговой сделки он будет вынужден  «принять меры» в виде «очень высоких тарифов на  автомобили и другие товары».
По словам Трампа,  с Европой  «очень трудно иметь дело», но у ЕС  сейчас нет «другого выбора», кроме как заключить сделку. «У нас был огромный дефицит на протяжении многих, многих лет - более 150 миллиардов долларов й», - сказал он, добавив, что он будет «очень удивлен», если ему действительно придется ввести тарифы.
В 2018 году дефицит торговли США с ЕС составил 109 миллиардов долларов.
Согласно последним имеющимся данным Министерства торговли США, экспорт товаров и услуг в ЕС в 2015 году обеспечил около 2,6 миллиона рабочих мест.
Трамп согласился с предшественником фон дер Лейена Жан-Клодом Юнкером в 2018 году начать переговоры по новой торговой сделке, чтобы избежать введения тарифов.
С тех пор ЕС согласовал новый мандат на ведение переговоров, чтобы начать эти торговые переговоры, но США еще не сообщили о готовности начать эти встречи.
«Я хотел подождать, пока я закончу с Китаем, я не хотел иметь дело с Китаем и Европой одновременно», - сказал Трамп CNBC.
«Честно говоря, Жан-Клод был моим другом, но с ним было невозможно иметь дело. Сначала я хотел разобраться с  Мексикой и Канадой. Теперь когда это сделано,  мы собираемся перейти к Европе». ».
Трамп также подтвердил, что ведутся переговоры с премьер-министром Великобритании Борисом Джонсоном о возможной двусторонней торговой сделке,  после выхода Британии из ЕС ЕС 31 января. «Борис и я друзья, и он хочет заключить сделку, и это нормально. Они хотят этого, им это нужно », - добавил Трамп.