Թուրքիան և Ադրբեջանը տուրիզմի աճի իրենց տվյալներով զիջել են Հայաստանին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան գրառում է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ամփոփված տվյալների համաձայն` 2019 թվականին Հայաստան է այցելել 1 միլիոն 894 հազար 377 զբոսսշրջիկ: Այս թիվը 2018-ի համեմատ ավել է 242 հազար 595-ով կամ 14.7%-ով, իսկ 2017-ի նկատմամբ՝ 399 հազար 598-ով կամ 26.7%-ով:
Բացի սա՝ Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպության կողմից փետրվարի 4-ին հրապարակված բարոմետրի համաձայն՝ Հայաստանը 2019-ին զբոսաշրջության ոլորտում ամենաարագ զարգացող ուղղությունների շարքում զբաղեցրել է 12-րդ տեղը աշխարհում:
Թուրքիան և Ադրբեջանը տուրիզմի աճի իրենց տվյալներով զիջել են Հայաստանին՝ զբաղեցնելով համապատասխանաբար 13-րդ և 17-րդ տեղերը՝ 14% եւ 11.4% աճով։
Վրաստանն ընդհանրապես տեղի չի զբաղեցել տուրիզմի ոլորտում ամենաարագ զարգացող 20 երկրների շարքում:
ԵԱՏՄ երկրների շարքում Հայաստանը եւս առաջատար է: ԵԱՏՄ երկրներից ցանկում է միայն Ղազախստանը, որը սակայն նույնպես իր տվյալներով զիջում է Հայաստանին՝ գրանցելով 10 տոկոս աճ (20-րդ հորիզոնական)»,– գրել է Փաշինյանը:

Турция и Азербайджан по показателям роста туризма уступили Армении. Об этом написал на своей странице в Facebook премьер-министр Никол Пашинян.
«Согласно итоговым данным, Армению в 2019 году посетил 1 млн. 894 тыс. 377 туристов. В сравнении с 2018 годом эта цифра больше на 242 595 человек  или на 14,7% , а в сравнении с 2017 годом - на 399 598 или на 26,7%. Кроме этого, согласно барометру, обнародованному 4 февраля Всемирной туристской организацией, Армения в 2019 году заняла 12-ое место в мире в ряду самых быстроразвивающихся направлений в сфере туризма. Турция и Азербайджан по показателям роста туризма уступили Армении, заняв соответственно 13 и 17 места, с ростом в 14% и 11,4%.
Грузия вообще не вошла в ряд самых быстроразвивающихся 20 стран в сфере туризма.
Армения является лидером и среди государств ЕАЭС. Из этих стран только Казахстан вошел в список, однако и он уступил Армении, зафиксировав 10%-ый рост  (20-ое место)».