Թուրքիան և Ադրբեջանը տուրիզմի աճի իրենց տվյալներով զիջել են Հայաստանին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան գրառում է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ամփոփված տվյալների համաձայն` 2019 թվականին Հայաստան է այցելել 1 միլիոն 894 հազար 377 զբոսսշրջիկ: Այս թիվը 2018-ի համեմատ ավել է 242 հազար 595-ով կամ 14.7%-ով, իսկ 2017-ի նկատմամբ՝ 399 հազար 598-ով կամ 26.7%-ով:
Բացի սա՝ Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպության կողմից փետրվարի 4-ին հրապարակված բարոմետրի համաձայն՝ Հայաստանը 2019-ին զբոսաշրջության ոլորտում ամենաարագ զարգացող ուղղությունների շարքում զբաղեցրել է 12-րդ տեղը աշխարհում:
Թուրքիան և Ադրբեջանը տուրիզմի աճի իրենց տվյալներով զիջել են Հայաստանին՝ զբաղեցնելով համապատասխանաբար 13-րդ և 17-րդ տեղերը՝ 14% եւ 11.4% աճով։
Վրաստանն ընդհանրապես տեղի չի զբաղեցել տուրիզմի ոլորտում ամենաարագ զարգացող 20 երկրների շարքում:
ԵԱՏՄ երկրների շարքում Հայաստանը եւս առաջատար է: ԵԱՏՄ երկրներից ցանկում է միայն Ղազախստանը, որը սակայն նույնպես իր տվյալներով զիջում է Հայաստանին՝ գրանցելով 10 տոկոս աճ (20-րդ հորիզոնական)»,– գրել է Փաշինյանը:

Turkey and Azerbaijan have yielded to Armenia in their data on tourism growth. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan posted this on Facebook.
"According to summarized data, 1 million 894 thousand 377 tourists visited Armenia in 2019," Pashinyan wrote. “This number is up by 242 thousand 595, or 14.7%, compared to 2018, and by 399 thousand 598, or 26.7%, compared to 2017.
In addition, according to a barometer released by the World Tourism Organization on February 4, Armenia ranks 12th in the world in 2019 among the fastest-growing destinations in the tourism industry.
Turkey and Azerbaijan have yielded to Armenia in their data on tourism growth, ranking 13th and 17th, with 14% and 11.4% growth, respectively.
Georgia is not at all among the 20 fastest-growing countries in the tourism industry.
Armenia is also a leader among the EEU countries. Of the EEU countries, only Kazakhstan is [also] on the list, which, however, also yields to Armenia with its data—recording a 10% growth (20th position)."