Մի քանի օր առաջ Disney-ի տնօրենների խորհուրդն անսպասելիորեն հայտարարեց ընկերության ղեկավարության փոփոխության մասին: 69 տարեկան Բոբ Այգերը լքեց գլխավոր տնօրենի պաշտոնը, որը զբաղեցնում էր 2005 թվականից:
Որքան էլ որ ընկերությանը քննադատեն վերջին տասնամյակում եզակիությունը կորցնելու մեջ, չի կարելի չխոստովանել, որ ընկերությունը հիանալի բիզնես քաղաքականություն վարեց, ինչը նրան օգնեց ոչ միայն մեդիայի ոլորտի ներկայացուցիչ դառնալ, այլ նստել այդ ամբողջ կայսրության գահին:
Մեր օրերում սովորական սպառողի առօրյան լի է կամ հենց Disney-ով կամ էլ նրա դուստր բրենդներով՝ սկսած ամբողջ աշխարհում երեխաների համար զվարճանքի այգիներից եւ վերջացրած կինոյի, սերիալների եւ մուլտֆիլմերի ոլորտում գերիշխող դերով:
15 տարվա ընթացքում գլխավոր տնօրենի պաշտոնում Բոբ Այգերը կարող էր Disney-ը մոնոպոլիստ դարձնել ամբողջ աշխարհում զվարճանքի ինդուստրիայում, բանը հասավ նրան, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը բարձրացրեց հարցը, թե արդյոք ընկերությունը մոնոպոլիստ է դարձել, թե՝ ոչ:
Այգերն անասելի հոտառություն ուներ, որը նրան օգնեց զգալ, թե որ ուղղությամբ պետք է գնա ընկերությունը՝ ինդուստրիայում իր դիրքերն ամրապնդելու համար:
Որպես արդյունավետ մենեջեր Այգերի տաղանդի հարցում ոչ պակաս դեր ունեցավ  նրա հայրը, որը Greenvale Marketing Corporation-ում փոխնախագահ եւ գլխավոր մենեջեր էր:
2019 թվականի վերջին Time ամսագիրը տարվա բիզնես պերսոնա ճանաչեց The Walt Disney-ի ղեկավար Բոբ այգերին:
Ռոբերտ Ալլեն «Բոբ» Այգերը ծնվել է 1951 թվականին Լոնգ Այլենդում: Սովորել է Իտակայի համալսարանում, ավարտելուց հետո աշխատել է տեղական հեռուստատեսությունում որպես եղանակի տեսության հաղորդավար:
1974 թվականին Բոբն աշխատանք է գտել American Broadcasting Company (ABC) հեռուստաալիքում: 1993-1994 թվականներին զբաղեցրել է նույն հեռուստաալիքի նախագահի պաշտոնը, ապա աշխատել է որպես գլխավոր գործադիր տնօրեն Capital Cities/ABC-ում:
Disney-ում Այգերի կարիերան սկսվել է 1996 թվականին, երբ «Միկկի Մաուսը» գնեց ABC հեռուստաալիքը: 1999 թվականին Այգերը դարձավ Walt Disney International-ի նախագահը, որը միջազգային շուկայում ներկայացնում էր Disney ընկերության շահերը:
2005 թվականին Բոբ Այգերը դարձավ Disney-ի գլխավոր տնօրեն՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Մայք Այսներին:
2006 թվականին ընկերությունը 7,4 մլրդ դոլարով գնեց Pixar անիմացիոն ստուդիան, որն արդեն ասոցացվում էր որակյալ եւ հաջողակ մուլտֆիլմերի հետ: Այգերի սկզբունքն այստեղ հստակ էր՝ «Չես կարողանում հաղթել, առաջնորդի՛ր»:
2009 թվականին ընկերությունը 4 մլրդ դոլարով գնեց Marvel Comics-ը, որը նոր-նոր էր մտնում կինոտիեզերք:
Այգերն ակտիվորեն առաջ էր տանում Քեւին Ֆայգիին եւ նրան դարձրեց Marvel Studios-ի ղեկավար:
2012 թվականին Disney-ը 4,06 մլրդ դոլարով գնեց Lucasfilm-ը եւ «Աստղային պատերազմները», եւ միագնամից սկսեց տվյալ ֆրանշիզայի նոր ֆիլմեր, սերիալներ եւ մուլտֆիլմեր նկարահանել:
Գեղարվեստական արժեքի տեսանկյունից նոր ֆիլմերը կուլտային չդարձան, սակայն ֆինանսական առումով դրանք առավել քան հաջողակ էին:
Գնելով Lucasfilm-ը՝ Disney-ը ստացավ Industrial Light & Magic համակարգչային գրաֆիկայի ստուդիա, ինչը ընկերությանը հնարավորություն տվեց նկարահանել իր դաական մուլտֆիլմերի ռեմեյքները:
Այգերի վերջին ակորդը դարձավ վերջին գնումը՝ 20th century fox ընկերության հեռուստատեսային եւ կինոակտիվները աստղաբաշխական 71,3 մլրդ դոլարով:
Դա ժամանակակից պատմության մեջ առաջին գործարքը դարձավ, երբ մեծ վեցնյակի (Columbia Pictures, Warner Bros., Paramount Pictures, Universal Studios, Walt Disney Pictures. եւ 20th century fox) ներկայացուցիչներից մեկը գնում է մյուս ներկայացուցչին:
Զվարճալի փաստ՝ պարզվում է, որ կատարվեց «Սիմփսոնները» մուլտսերիալի եւս մեկ կանխատեսում:
Իսկ այժմ այդ էլիտար ակումբը դարձավ մեծ հնգյակի ակնհայտ առաջնորդ՝ ի շնորհիվ Բոբ Այգերի նուրբ, խելացի կառավարման:
2019 թվականին ստուդիայի նախագծերի ընդհանուր արժեքը գերազանցեց 11 մլրդ դոլարը՝ չհաշված մերչենդայզից ստացած եկամուտը (ուղեկցող ապրանքների վաճառք):
Նոր գլխավոր տնօրեն դարձավ Բոբ Չապեկը, որը վերջին տարիներին պատասխանատու էր ընկերության զվարճանքի այգիների եւ սպառողական ապրանքների համար: Իսկ Այգերն աշխատանքը կշարունակի որպես գործադիր տնօրեն մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը՝ մինչեւ նրա պայմանագրի ժամեկտի ավարտը:

Несколько дней назад, негаданно нежданно совет директоров Disney объявил о смене в руководстве компании. Боб Айгер в возрасте 69 лет оставил должность генерального директора, которую занимал с 2005 года.
Как бы ни критиковали Disney за то,  что компания за последние десятилетия потеряла свою уникальность и душевность, став, по сути, штампующим конвейером, нельзя не признать  великолепную бизнес политику, которая помогла ей  стать не просто одной из представителей сферы медиа и развлечения, а именно сесть на трон всей этой империи.
В наши дни, вся рутинная жизнь обычного потребителя окружена продукцией либо самой Disney, либо  дочерних брендов. Начиная со  школьных принадлежности для детей, огромных парков развлечения по всему миру, заканчивая доминантным положением в сфере кино, сериалов и мультфильмов.
В своей сфере за 15 лет на посту гендиректора, Боб Айгер смог сделать Disney чуть ли не монополистом в индустрии развлечения по всему миру. Дошло до того, что сам Конгресс США одно время задался вопросом, а не стал ли Disney монополистом.
У Айгера есть небывалое чутье, которое помогло ему точно предугадать, какое направление должна взять Disney, чтобы увеличить и укрепить позиции компании в индустрии.
Немаловажную роль в таланте эффективного менеджера Айгера имеет и его отец, который тоже посвятил почти всю свою жизнь данному «ремеслу». Его отец был исполнительным вице-президентом и генеральным менеджером в Greenvale Marketing Corporation.
Журнал Time в конце 2019 года в престижном конкурсе на бизнес-персону года, победу отдал главе The Walt Disney Бобу Айгеру.
Роберт Аллен «Боб» Айгер Родился в 1951 году в Лонг-Айленде. Учился в Итакском колледже а после выпуска устроился на работу в качестве ведущего прогноза погоды на местном телевидении.
В 1974 году Боб нашел себе  работу в American Broadcasting Company (канал ABC), продвигаясь по карьерной лестнице, Айгер с 1993 по 1994 год получает должность президента ABC Network Television Group, а затем работал в должности главного исполнительного директора в Capital Cities/ABC.
Карьеру в Disney Айгер начал в 1996 году, когда «Микки Маус» купила телеканал ABC. В 1999 году Айгер становится президентом Walt Disney International, представлявшей интересы компании Disney на международном рынке.
В 2005 году Боб Айгер становится гендиректором Disney, сменная на этом посту Майка Айснера и пошло поехало.
В 2006 году за 7,4 млрд. долларов Disney покупает  анимационную студия Pixar, которая уже прочно ассоциировался с качественными и успешными мультфильмы. Принцип Айгера здесь виден очень четко – Не можешь победить, возглавь.
В 2009 году  за 4 млрд. долларов Disney покупает Marvel Comics, которая в своем активе уже имела Marvel Studios в которой только только зарождалась киновселенная.
Айгер  активно продвигал Кевина Файги и сделал его главой Marvel Studios. Успешность этой покупки и кадровые решения показали прошедшие 10 лет, за которые Marvel со своей киновселенной, стала самой успешной франшизой всего мира кино.
В 2012 году Disney за 4,06 млрд. долларов купила Lucasfilm и «Звездные войны» и сразу же начала снимать новые фильмы, сериалы и мультфильмы данной франшизы.
В плане художественной ценности новые фильмы не стали культовыми, их по большому счету хейтят и критикуют, но в финансовом плане  они более чем успешны.
С покупкой Lucasfilm, Disney получила в свой актив лучшую студию по компьютерной графике Industrial Light & Magic, что дало Disney возможность начать повально снимать ремейки своих классических мультфильмов.
Финальным аккордом Айгера стало недавняя покупка,  телевизионные и киноактивы компании  20th century fox за астрономические 71,3 млрд. долларов.
Это первая в современной истории сделка, когда один из представителей большой шестерки (Columbia Pictures, Warner Bros., Paramount Pictures, Universal Studios, Walt Disney Pictures. и 20th century fox) покупает другого представителя.
Забавный факт: оказывается, сбылось еще одно предсказание из мультсериала «Симпсоны».
Теперь же этот элитарный клуб, стал большой пятеркой с явным лидером группы в лице Disney и все это благодаря тонкому, умному и долгоиграющему управлению Боба Айгера.
По итогам,  при Айгере, Disney стала чуть ли не главным производителем контента в мире. А в  2019 году сборы проектов студии превысили 11 млрд. долларов, это еще не считая прибыль от мерчендайза (продажа сопутствующих товаров).
Новым гендиректором станет Боб Чапек, в последние годы отвечавший за парки развлечений и потребительские товары Disney.  Айгер же  продолжит работу в качестве исполнительного директора до 31 декабря 2021 года- до срока истечения его контракта.