Եթե ժամանակին Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ նույն կերպ վարվեին, ինչպես այժմ վարվում են ՀՀ իշխանությունները, նա պատիժ կկրեր: Այս մասին մարտի 24-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ ավելի վաղ նախկին նախագահի պաշտպանությունը բազմիցս ներկայացրել է փաստարկներ նախկին ՔՕ 300-րդ եւ ներկայիս 300.1-րդ հոդվածի ոչ միանշանակ լինելու մասին: Հիշեցնենք, որ ժամանակին «յոթի գործով», ինչպես նաեւ գործող վարչապետին մեղադրանք էր առաջադրվել 300-րդ հոդվածով, սակայն դրանից հետո ՔՕ փոփոխություններ էին տեղի ունեցել, եւ դատախազությունը համարել էր, որ հոդվածները անհավասար են, եւ 300.1-րդ հոդվածը վատթարացնում է մեղադրյալի կարգավիճակը: Սակայն Քոչարյանի եւ մյուսների գործով մեղադրանքը համաձայն չէ այդ փաստարկի հետ:
«Եթե ժամանակին Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ նույն կերպ վարվեին, ինչպես այժմ վարվում են ՀՀ իշխանությունները, նա պատիժ կկրեր, ինչպես եւ այն յոթը: Եվ եթե 300.1-րդ հոդվածը նույն նախկին 300-րդ հոդվածն է, ապա դա նշանակում է, որ այսօր նրանք պետք է պատիժ կրեին»,- ընդգծեց փաստաբանը:
Նա նկատեց, որ պաշտպանության կողմը պնդում է, որ բացակայում են հիմնավոր մտավախություններն այն մասին, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կարող էր թաքնվել դատարանից: «Դատարանը եւս համաձայնել է դրա հետ: Գործընթացին խոչընդոտելու հավանականություն չկա: Դա հաստատում է այն, որ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ազատության մեջ (դատարանի որոշումների միջեւ) գտնվելու ժամանակ դատախազությունը չի արձանագրել դատարանի վրա որեւէ ճնշման դեպք: Այդ պայմաններում դատավարությանը խոչընդոտելու մասին խոսելն իրավական անհեթեթություն է»,- հայտարարեց փաստաբանը՝ հիշեցնելով, որ նախկին նախագահը գտնվում է ԱԱԾ աշխատակիցների հսկողության տակ:

Если бы в свое время в отношении Никола Пашиняна поступили так же, как сейчас поступают власти Армении, он бы до сих пор отбывал наказание. Об этом заявил адвокат второго президента Армении Айк Алумян 24 марта на пресс-конференции.
Адвокат напомнил ранее неоднократно озвученный защитой экс-президента довод о неравнозначности статьи 300 бывшего и статьи 300.1 нынешнего УК. Напомним, что в свое время по делу семерых, а также действующему премьер-министру было предъявлено обвинение по статье 300, однако после того, как произошли изменения УК, прокуратура сочла, что статьи неравнозначны, более того, статья 300.1 ухудшает положение обвиняемого, и отказалась от обвинения по этой части. Однако обвинение по делу Кочаряна и других не согласно с этим доводом.
«Если бы в отношении Пашиняна поступили так, как пытаются сделать сейчас, он до сих пор бы отбывал наказание. Как и те семеро. Раз статья 300.1 это та же бывшая статья 300 – это означает, что по сей день они должны были бы отбывать наказание», - подчеркнул адвокат.
Он заметил, что сторона защиты настаивает на отсутствии обоснованных опасений, что Роберт Кочарян может пытаться скрыться от суда. «И судья с этим согласилась. Вероятность препятствования процессу, о чем заявила судья, дабы продолжить держать под арестом Кочаряна, на деле не существует. Это подтверждает то, что за время пребывания Роберта Кочаряна на свободе (между двумя решениями суда) прокуратура не может указать ни одного случая попытки давления на суд. В этих условиях говорить о препятствовании суду юридическая нелепость», - заявил адвокат, напомнив, что бывший президент постоянно находится под охраной сотрудников СНБ.