Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան մայիսի 10-ին կայացած նախագահական ընտրությունները փոստով անցկացնելու գաղափարը հնարավոր լուծումներից մեկն է համարում կորոնավիրուսի համաճարակի պայմաններում: Այս մասին նա նա հայտարարել է հինգշաբթի օրը «Լեհական ռադիո»-յի եթերում:
«Ընտրությունները պետք է տեղի ունենան մայիսի 10-ին»,- ասել է Դուդան` շեշտելով, որ այս որոշումը կայացվել է Սեյմի խոսնակի կողմից` Սահմանադրության համաձայն: Ըստ նրա` «առաջին տեղում քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունն է», «բայց կարեւոր է նաեւ սահմանադրական կարգը, իշխանության շարունակականությունը, որն ապահովվում է ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման միջոցով»:
«Միակ ճանապարհն ընտրությունների անվտանգ անցկացման համար պայմաններ ստեղծելն է»,- կարծում է պետության ղեկավարը: «Փոստային քվեարկությունը մի բան է, որը կարելի է անել»,- ասել է նա: «Եթե ընտրություններն անցկացվեն փոստով` օրենքի բոլոր դրույթներին համապատասխան, ես կողմ եմ դրան, բայց դրանք պետք է անցկացվեն այնպես, որպեսզի քաղաքացիների անվտանգությունը երաշխավորված լինի»,- ընդգծել է Դուդան, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ընտրություններ Լեհաստանում
Մայիսի 10-ին Լեհաստանում պետք է կայանա նախագահական ընտրությունների առաջին փուլը: Եթե թեկնածուներից եւ ոչ մեկը չստանա ձայների ավելի քան 50 տոկոսը, ապա մայիսի 24-ին կանցկացվի երկրորդ փուլ` առավելագույն ձայներ հավաքած երկու թեկնածուների մասնակցությամբ: Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով նախընտրական քարոզարշավն արդեն մի քանի շաբաթ է սառեցվել է:
Քաղաքական գործիչների մեծ մասը եւ, ըստ հարցումների, Լեհաստանի բնակիչների ավելի քան 70 տոկոսը նման պայմաններում անհրաժեշտ են համարում հետաձգել իրենց կամքի արտահայտման իրավունքն ավելի ուշ ժամկետի:
Լեհաստանի «Օրենք եւ արդարություն» իշխող կուսակցությունը եւ կառավարությունը պնդում են, որ ընտրությունները հետաձգելու պատճառ չկա: Ըստ սահմանադրության` քվեարկությունը կարող է հետաձգվել միայն այն դեպքում, եթե երկրում արտակարգ դրություն է մտցվել: Չնայած համաճարակին` իշխանությունները դա անհրաժեշտ չեն համարում:
Երկուշաբթի Լեհաստանի խորհրդարանի ստորին պալատը (Սեյմ) ընդունել էր «Օրենք եւ արդարություն» իշխող կուսակցության նախագիծը` հեռավար քվեարկության վերաբերյալ: Դրա հեղինակները հայտարարել են, որ փոստային քվեարկությունը անհրաժեշտ միջոց է` երկրում COVID-19 համաճարակի ժամանակ ընտրողներին պաշտպանելու համար:
Շատ քաղաքական գործիչներ, կեղծիքների հետ կապված մտավախություններ ունեցող ընդդիմությունը, փորձագետներն ու փոստատարների արհմիությունը դեմ են հանդես եկել հանրապետության ողջ տարածքով այդպիսի ձեւաչափով ընտրությունների անցկացմանը: Այժմ նոր օրենքն ուղարկվել է Սենատ (խորհրդարանի վերին պալատ)` քննարկման համար:

Президент Польши Анджей Дуда считает идею проведения выборов главы государства 10 мая по почте одним из возможных выходов в условиях эпидемии коронавируса. Об этом он заявил в четверг в эфире Польского радио
«Выборы должны состояться 10 мая», - сказал Дуда, подчеркнув, что такое решение было принято в соответствии с конституцией спикером Сейма. По его словам, «на первом месте жизнь и здоровье граждан», «но важен и конституционный порядок, непрерывность власти, которая обеспечивается за счет проведения демократических выборов».
«Единственный путь - создать условия для безопасного проведения выборов», - считает глава государства. «Почтовое голосование - это то, что можно сделать», - отметил он. «Если выборы пройдут по почте с соблюдением всех положений закона, то я за, но они должны проводиться так, чтобы безопасность граждан была гарантирована», - подчеркнул Дуда, передает ТАСС
Выборы в Польше
10 мая в Польше должен пройти первый тур президентских выборов. Если никто из кандидатов не наберет более 50% голосов, 24 мая состоится второй тур с участием двух кандидатов, набравших большинство голосов. Из-за распространения коронавируса избирательная кампания уже несколько недель фактически заморожена. Многие политики и, согласно опросам, более 70% жителей Польши в таких условиях считают необходимым перенести волеизъявление на более поздний срок.
В правящей партии Польши «Закон и справедливость» (ЗиС) и в правительстве утверждают, что для переноса выборов нет никаких оснований. Согласно конституции, отложить голосование можно только в случае введения в стране чрезвычайного положения. Необходимости в этом власти не видят, несмотря на эпидемию.
В понедельник нижняя палата польского парламента (Сейм) приняла предложенный ЗиС проект о дистанционном голосовании. Его авторы заявили, что почтовое голосование - необходимая мера, чтобы обезопасить избирателей в период эпидемии COVID-19 в стране. Против такой формы проведения выборов в масштабах всей республики выступили многие политики, опасающаяся фальсификации оппозиция, эксперты и профсоюз почтальонов. Сейчас новый закон отправлен на рассмотрение Сената (верхней палаты парламента).