Կորոնավիրուսի տարածումը, մահերը, արգելափակումները և բոլոր տեսակի խիստ միջոցները խաթարել են մարդկանց հոգեբանական վիճակը։ Այնուամենայնիվ, ինչպես ցույց է տվել նոր ուսումնասիրությունը, հավատացյալները, ովքեր հնարավորություն են ունեցել ներկա գտնվել կրոնական միջոցառումներին, ավելի լավ են տարել հոգեկանի վրա համաճարակի բացասական հետևանքները, գրում է Naked Science-ը։ Կորոնավիրուսային համաճարակը և այն միջոցները, որոնք իշխանությունները ձեռնարկել են հիվանդությունը վերահսկելու համար, մեծապես ազդել են մարդկանց կյանքի վրա։ Covid-19-ի բացասական հետևանքներից մեկը եղել է հոգեկան առողջությանը հասցված հարվածը. 2021 թվականի տվյալներով՝ խոշոր դեպրեսիվ և տագնապային խանգարումներով հիվանդների թիվը, 2020 թվականի հետ համեմատ աճել է համապատասխանաբար 28%-ով և 26%-ով։
Այժմ Արևմտյան Ավստրալիայի, Քեմբրիջի (Մեծ Բրիտանիա) և Ազիմ Պրեմջի համալսարանի (Հնդկաստան) գիտնականները, օգտագործելով Միացյալ Նահանգների օրինակը, որոշել էին պարզաբանել, թե ինչպես է համաճարակի ժամանակ հոգեբանական վիճակի վրա ազդել կրոնականությունը՝ ամենակարևոր գործոններից մեկը, որով որոշվում է հոգեկան առողջության վիճակը։
«Ամերիկացիների գրեթե 65%-ն ասել է, որ կրոնը կարևոր դեր է խաղում իրենց առօրյա կյանքում, և 36%-ը հաճախում է կրոնական արարողություններին ամեն շաբաթ: Հետևաբար, հնարավոր է, որ կրոնականությունը դեր է խաղացել այն հարցում, թե ինչպես է Covid-19-ն ազդել Միացյալ Նահանգների մարդկանց հոգեկան առողջության վրա»,- նշել են հետազոտության հեղինակները, որը հրապարակվել է European Economic Review ամսագրում։ Հետազոտությանը մասնակցել է 5178 բնակիչ։ 2021 թվականի փետրվարից մարտ ամիսներին նրանք մասնակցել են հարցմանը, որն ընդգրկել է հարցվողների մասին տարբեր տեղեկություններ՝ բնակության վայր, տարիք, սեռ, մասնագիտություն, եկամուտ, կրթություն, ամուսնական կարգավիճակ, կյանքի կրոնական ոլորտ (կրոնի նշանակությունը մարդու համար, աղոթքի հաճախականությունը) և կրոնական արարողություններին կամ այլ միջոցառումներին հաճախելը։
Բացի այդ, մասնակիցները լրացրել են Համաճարակաբանական հետազոտությունների կենտրոնի հոգեկան առողջության հարցաշարը (CES-D): Միջին հաշվով, հարցվածները 57-ից 20 միավոր են հավաքել (ավելի բարձր միավորը վկայում է ավելի վատ հոգեկան առողջության մասին):
«Տղամարդկանց մոտ հոգեկան առողջությունն ավելի լավ վիճակում է եղել, քան կանանց մոտ, և նույնը վերաբերում է սպիտակամորթներին՝ համեմատած ոչ սպիտակամորթների հետ: Հիմնական եզրահանգումը կատարվել է հետևյալ դիտարկումներից․ չնայած կրոնականության բարձր մակարդակ ունեցող հարցվածները (կամ նրանց անմիջական շրջապատից որևէ մեկը) ուներ կորոնավիրուսով վարակվելու 10%-ով ավելի բարձր ռիսկ՝, համեմատած կրոնականության ցածր մակարդակ ունեցող հարցվածների հետ, սակայն CES-D սանդղակի վրա նրանք ավելի լավ արդյունքներ են ունեցել», - ասում են գիտնականները: Այսպիսով, կրոնականության միջին մակարդակ ունեցող մասնակիցները CES-D դեպրեսիայի սանդղակում ունեին գնահատական, որը 1,12 միավորով ցածր էր, քան նմանատիպ հատկանիշներով ոչ կրոնական մարդկանց:
Մանրակրկիտ վերլուծությունից հետո աշխատանքի հեղինակները եզրակացրել են, որ կրոնականությունը զգալիորեն մեղմացնում է համաճարակի բացասական ազդեցությունը հոգեկան առողջության վրա։ Ընդ որում, ուսումնասիրված բոլոր գործոնների թվում նման ազդեցություն է թողել կրոնականությունը (և մասամբ զբաղվածությունը), ընդգծել են հետազոտողները։
Նրանք պարզաբանել են, որ ամենամեծ օգուտը ստացվել է կրոնական միջոցառումներին մասնակցելու հնարավորությունից։ Արդյունքում, այն շրջաններում, որտեղ կարանտինային միջոցառումներն առավել խիստ էին, անհետացել էր կրոնականության բարերար ազդեցությունը։ Այնուամենայնիվ, նման տարածքների կրոնական բնակիչներն ավելի լավ էին կարողացել հաղթահարել Covid-19-ի բացասական հետևանքները՝ առցանց կրոնական ծառայությունների շնորհիվ:
«Այս արդյունքները միայն հարաբերական բնույթ ունեն: Մենք ոչ մի եզրակացություն չենք անում պատճառահետևանքային կապի վերաբերյալ, բայց մեր ներդրումն ենք ունենում՝ փորձելով հասկանալ հոգեկան առողջության վրա համաճարակի հետևանքները և կրոնի դերն այս հարցում»,- եզրափակել են գիտնականները։

Распространение коронавируса, смерти, локдауны и всевозможные строгие меры подорвали психологическое состояние людей. Однако, как показало новое исследование, верующие, которые имели возможность посещать религиозные мероприятия, лучше перенесли негативные последствия пандемии для психики, пишет Naked Science.
Пандемия коронавируса и меры, на которые власти пошли для контроля заболеваемости, сильно повлияли на жизнь людей. Одним из негативных последствий Covid-19 стал удар по психическому здоровью: по данным за 2021 год, число пациентов с большим депрессивным и тревожным расстройствами выросло на 28% и 26% соответственно по сравнению с периодом до 2020-го.
Теперь ученые из Университета Западной Австралии, Кембриджа (Великобритания) и Университета Азима Премджи (Индия) на примере США решили прояснить, как на психологическое состояние во времена пандемии повлияла религиозность — один из важнейших факторов, определяющих психическое здоровье и, к примеру, снижающих вероятность развития депрессии у подростков.
«Почти 65% американцев заявили, что религия играет значительную роль в их повседневной жизни, а 36% еженедельно посещают религиозные службы. Следовательно, вполне возможно, что религиозность сыграла роль в том, как Covid-19 повлиял на психическое здоровье людей в Соединенных Штатах», — отметили авторы исследования, опубликованного в журнале European Economic Review.
В выборку вошли 5178 жителей США. С февраля по март 2021 года они участвовали в опросе, который охватывал различную информацию о респондентах: место жительства, возраст, пол, профессия, доход, образование, семейное положение, религиозная сфера жизни (важность религии для человека, частота молитв и посещения религиозных служб или других мероприятий), а также заболеваемость Covid-19, затронувшая ближайший социальный круг.
Помимо этого, участники заполнили стандартный опросник о психическом здоровье Центра эпидемиологических исследований (шкала CES-D). В среднем опрошенные получили 20 баллов из 57 (более высокий показатель указывает на ухудшение психического здоровья).
«У мужчин состояние психического здоровья оказалось лучше, чем у женщин, то же самое касалось белых людей в сравнении с небелыми. Ключевой вывод нашей статьи проистекает из следующего наблюдения: хотя респонденты с высоким уровнем религиозности (или кто-то из их ближайшего окружения) имели на 10% более высокий риск заразиться коронавирусом — по сравнению с респондентами с низким уровнем религиозности, — у них были лучшие показатели по шкале CES-D», — рассказали ученые.
Так, у участников со средним уровнем религиозности показатель по шкале-опроснику депрессии CES-D был на 1,12 балла ниже, чем у нерелигиозных людей с похожими характеристиками.
После тщательного анализа авторы работы пришли к выводу, что религиозность значительно смягчает негативное воздействие пандемии на психическое здоровье: переход от среднего ее уровня к нулевому почти на 60% усиливал удар, нанесенный Covid-19. Причем среди всех изученных факторов именно религиозность (и отчасти трудоустройство) давала такой эффект, подчеркнули исследователи.
Они уточнили, что наибольшую пользу принесла возможность посещать религиозные мероприятия. В итоге в округах, где карантинные меры были наиболее строги, благотворное влияние религиозности сходило на нет. Однако верующие жители таких районов лучше справились с негативными последствиями Covid-19 благодаря религиозным онлайн-услугам.
«Эти результаты носят лишь корреляционный характер. Мы не делаем никаких выводов о причинно-следственной связи, но вносим вклад, пытаясь понять последствия пандемии для психического здоровья и роль религии в этом», — подытожили ученые.