Չեչնիայում ամենախոշոր հիվանդանոցներից մեկի՝ Շ. Էփենդիեւի անվան հանրապետական կլինիկական հիվանդանոցի գլխավոր բժշկի տեղակալ Սոիփ Սոլսաեւը մահացել է նոր տեսակի կորոնավիրուսով վարակվելուց հետո, հայտնել է երկրի խորհրդարանի խոսնակ, կորոնավիրուսի հակազդման օպերատիվ շտաբի ղեկավար Մահոմեդ Դաուդովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ տարածաշրջանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ Չեչնիայում 92 բժիշկ վարակված են կորոնավիրուսով, նրանցից 35-ամյա բուժաշխատակիցը մահացել էր հղիության ֆոնին բարդություններն ստանալով:
«Մահացել է հանրապետական կլինիկական հիվանդանոցի գլխավոր բժշկի տեղակալ, ուրոլոգ Սոիփ Սոլսաեւը»,- հայտարարել է Դաուդովը Instagram-ի ուղիղ եթերում:
Նրա խոսքով՝ բժիշկն ընդամենը մեկ թոք ուներ, եւ չնայած կյանքին ու առողջությանը սպառնացող վտանգին, մինչեւ վերջ հավատարիմ է մնացել իր պարտքին, բուժել է մարդկանց:
«Պարզվում է՝ նա ընդամենը մեկ թոք ուներ, իսկ ինչպես գիտենք, այս հիվանդությունը առաջին հերթին ախատահարում է թոքերը, չնայած դրան, նա մինչեւ վերջ շարունակեց մարդկանց բուժել»,- նշել է Դաուդովը:
Վերջին տեղեկություններով՝ Չեչնիայում գրանցվել է COVID-19-ով վարակման 1046 դեպք, որոնցից 643-ն ապաքինվել են, 12 մարդ մահացել է:

Заместитель главного врача одной из крупнейших в Чечне больниц - Республиканской клинической больницы имени Ш. Эпендиева - Соип Солсаев скончался после заражения новым типом коронавируса, сообщил спикер республиканского парламента, руководитель оперативного штаба по противодействию коронавирусу Магомед Даудов, передает РИА Новости.
Ранее минздрав региона сообщил, что в Чечне 92 врача заражены коронавирусом, одна 35-летняя медработница скончалась, получив осложнения на фоне беременности.
«Скончался заместитель главного врача Республиканской клинической больницы, врач-уролог Соип (Солсаев)», - заявил Даудов в прямом эфире в своем аккаунте в Instagram.
По его словам, врач имел всего одно легкое и, несмотря на угрозу жизни и здоровью, до конца остался верен долгу, лечил людей.
«У него, оказывается, было только одно легкое, а, как мы знаем, эта болезнь поражает легкие прежде всего, несмотря на это, он до последнего продолжал лечить людей», - отметил Даудов.
По последним данным, в Чечне зарегистрированы 1046 случаев заражения COVID-19, из них 643 вылечились, 12 человек скончались.