Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադան Հեբրեյեսուսը համաձայնել են  նոր կորոնավիրուսի ծագումը բացահայտելու համար միջազգային հետաքննության անհրաժեշտության շուրջ: Այս մասին նշվում է կառավարության ղեկավարի գրասենյակի հայտարարության մեջ, որը տարածվել է երեքշաբթի Ջոնսոնի եւ Հեբրեյեսուսի Հեբրիուսի զրույցից հետո, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Վարչապետը եւ դոկտոր Թեդրոսը համաձայնության են եկել կորոնավիրուսի բռնկման աղբյուրը բացահայտելու համար անկախ հետաքննություն անցկացնելու կարեւորության շուրջ, որպեսզի մենք հնարավորություն ունենանք հաշվի առնել անցյալի փորձը եւ կանխել հետագա համավարակները», - նշվում է փաստաթղթի տեքստում:
Երեքշաբթի Ջոնսոնը խոսել է նաեւ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հետ՝ շեշտելով, որ Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է վիրուսի դեմ միջազգային պայքարի համակարգմանն ուղղված ՄԱԿ-ի եւ ԱՀԿ ջանքերին:
ԱՀԿ-ի 73-րդ նստաշրջանն անցկացվել է հեռակոնֆերանսի միջոցով մայիսի 18-19-ը Ժնեւում: Դրա արդյունքում բանաձեւ էր ընդունվել, որը, մասնավորապես, կոչ է անում գնահատել միջազգային արձագանքման միջոցները համավարակին:

The statement posted on the UK government's website runs as follows:
The Prime Minister had calls this evening with the UN Secretary-General, António Guterres, and with Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director-General of the World Health Organization.
On both calls, the Prime Minister set out the UK’s support for the international effort to defeat coronavirus and for the work of the UN and WHO in helping to coordinate the global response.
The Prime Minister and Dr Tedros agreed on the importance of an independent investigation into the origins of the coronavirus outbreak, so we can learn lessons to prevent future pandemics.
The Prime Minister also confirmed he will participate via video message in the UN’s upcoming Financing For Development in the Era of COVID-19 event to map out an equitable, green recovery from this crisis.
Both Dr Tedros and Secretary-General Guterres reiterated their support for the UK-hosted Global Vaccine Summit on June 4th, which will raise vital funds to save the lives of millions of children worldwide.