Միության ապագան կայանում է անդամ պետությունների զարգացմանը, համագործակցությանն ու փոխգործակցությանն ուղղված աշխատանքի մեջ: Այս մասին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում մինչեւ 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների իրականացման համապարփակ պլանի մշակմանն ուղղված փորձագիտական ​​խորհրդակցությունների շարքի ընթացքում հայտարարել է ԵՏՀ արդյունաբերության եւ ագրոարդյունաբերական համալիրի նախարար Արտակ Քամալյանը:
Որպես հրավիրված փորձագետներ ելույթ են ունեցել նաեւ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի եւ Արտաքին առեւտրի համառուսական ակադեմիայի ներկայացուցիչները: Հանձնաժողովը սկսել է Ռազմավարական ուղղությունների իրականացման ծրագրի մանրամասն ուսումնասիրությունը` լիովին համաձայնեցված բաժինների ձեւաչափով:
Իր հերթին ԵՏՀ ինտեգրման եւ մակրոէկոնոմիկայի նախարար Սերգեյ Գլազեւը նշել է, որ կրթության ոլորտում տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը ԵՏՄ-ում ինտեգրման գործընթացների հետագա զարգացման մասին հռչակագրում ամրագրված ուղղություններից մեկն է:
ԵՏՀ-ն, օրինակ, արդեն սկսել է այդ աշխատանքը` «Ունիվերսարիում» հարթակում եվրասիական ինտեգրման վերաբերյալ առցանց դասընթաց սկսելու միջոցով: ԵՏՄ երկրների բուհերը նույնպես ակտիվորեն ներդնում են եվրասիական թեքումով դասընթացներն ուսումնական գործընթացում: Օրինակ, ԵԱՏՄ Միջխորհրդարանական վեհաժողովին առընթեր համալսարանում (Սանկտ Պետերբուրգ), որի գիտական ​​ղեկավարն ինքը` Սերգեյ Գլազեւն է, ներդրվել են «Ինտեգրացիոն իրավունք», «ԵԱՏՄ իրավունք» եւ «ԵԱՏՄ մաքսային իրավունք» առարկաները:
Նրա կարծիքով` ԵՏՀ-ի հետ ակտիվ փոխգործակցությունը, այդ թվում` «Ռազմավարություն-2025» նախագծի գիտական ​​եւ փորձագիտական ​​աջակցությամբ, հնարավորություն է տալիս հաջողությամբ հաղթահարել «եվրասիական» առարկաների դասավանդման կադրերի պակասի հետ կապված դժվարությունները, առաջին հերթին` ԵԱՏՄ իրավունքի: «Եվրասիական ինտեգրման գործընթացների հետագա զարգացման վեկտորների փոխազդեցության եւ ընկալման կուտակված փորձը կնպաստի բարձր որակավորում ունեցող անձնակազմի ներգրավմանը, որոնք խորապես մասնագիտացած են միության իրավունքի խնդիրների մասով»,- ընդգծել է Սերգեյ Գլազեւը:
Նա, մասնավորապես, նշել է, որ կարեւոր է նաեւ բացահայտել ինտեգրման ներուժը մարդկանց համար` բարելավել քաղաքացիների բարեկեցությունն ու կյանքի որակը ոչ միայն ԵՏՄ անդամ պետությունների տարածքում աշխատելու եւ ճանապարհորդելու հնարավորության հաշվին, այլեւ` առողջապահության եւ կրթության ժամանակակից չափանիշներին հասանելիության առումով:

Будущее Союза заключается в работе на развитие, сотрудничество и кооперацию государств-членов. Об этом в Евразийской экономической комиссии в ходе серии экспертных совещаний по выработке комплексного плана реализации Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года заявил министр промышленности и по агропромышленному комплексу ЕЭК Артак Камалян.
В качестве приглашенных экспертов выступили также и представители Российской академии наук и Всероссийской академии внешней торговли. Комиссия приступила к детальной проработке плана реализации Стратегических направлений в формате полностью согласованных разделов.
В свою очередь, министр по интеграции и макроэкономике ЕЭК Сергей Глазьев отметил, что расширение экономического сотрудничества в области образования – одно из направлений, заложенных в Декларацию о дальнейшем развитии интеграционных процессов в ЕАЭС.
ЕЭК, к примеру, уже начала эту работу, запустив на площадке «Универсариума» онлайн-курс о евразийской интеграции. Вузы стран ЕАЭС также активно внедряют в учебный процесс курсы с евразийским уклоном. К примеру, в Университете при Межпарламентской ассамблее ЕАЭС (Санкт-Петербург), научным руководителем которого является сам Сергей Глазьев, введены дисциплины «Интеграционное право», «Право ЕАЭС» и «Таможенное право ЕАЭС».
По его мнению, активное взаимодействие с ЕЭК, в том числе и по научно-экспертному сопровождению проекта Стратегии-2025, позволяет успешно преодолевать трудности, связанные с нехваткой кадров для преподавания «евразийских» дисциплин, прежде всего, права ЕАЭС. «Накопленный опыт взаимодействия и понимание векторов дальнейшего развития евразийских интеграционных процессов будет способствовать привлечению в университет высококвалифицированных кадров, глубоко разбирающихся в проблематике права Союза», - подчеркнул Сергей Глазьев.
Он, в частности, отметил, что важно также раскрыть потенциал интеграции для людей – повышать благосостояние и качество жизни граждан за счет не только возможности свободно работать и путешествовать на территории стран-членов ЕАЭС, но и в плане доступа к современным стандартам здравоохранения и образования.