Դաշնային խորհուրդը կապ է պահպանում ե՛ւ Ադրբեջանի, ե՛ւ Հայաստանի խորհրդարանների հետ, պատրաստ է միանալ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման գործընթացին խորհրդարանական գծով, սակայն նախ այդ գործում պետք է ներգրավվեն դիվանագետները, ՌԻԱ Նովոստի-ին հայտարարել է Դաշնային Խորհրդի հանձնաժողովի փոխնախագահ Վլադիմիր Ջաբարովը:
«Դաշնային խորհուրդն անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է ջանքեր գործադրել կարգավորման հարցում խորհրդարանական գծով, մենք ունենք կապեր ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի խորհրդարանի հետ: Սակայն առաջին խոսքը պատկանում է դիվանագետներին, եւ նրանք արդեն աշխատում են կարգավորման ուղղությամբ»,-ասել է Ջաբարովը:
Նրա խոսքով՝ այժմ ամենակարեւորը հակամարտության էսկալացիան թույլ չտալն է: «Հակառակ դեպքում անխուսափելիորեն հակամարտության էսկալացիան կներքաշի այլ երկրներին, ինչն անթույլատրելի է»,-ընդգծել է սենատորը:

Совет Федерации поддерживает контакты с парламентами и Азербайджана, и Армении, готов подключиться по парламентской линии к урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе, но сначала здесь должны действовать дипломаты, заявил РИА Новости первый зампред комитета Совфеда Владимир Джабаров.
«Совет Федерации готов будет при необходимости прилагать усилия для урегулирования по парламентской линии, у нас контакты с парламентом и Азербайджана, и Армении. Но сначала слово за дипломатами, и они уже работают для урегулирования», - сказал Джабаров.
По его словам, главное сейчас не допустить эскалации конфликта. «Иначе неизбежно его разрастание с подключением других стран, допустить этого нельзя», - подчеркнул сенатор.