Ռուսաստանը ՀԱՊԿ շրջանակներում պարտավորություններ ունի Հայաստանի, այլ ոչ թե Ղարաբաղի առջեւ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անվտանգության ապահովման առումով պարտավորությունները. եթե ՀԱՊԿ անդամ երկիրը որեւէ ագրեսիայի, արտաքինից հարձակման է ենթարկվում, ապա այդ դեպքում պայմանագրի մասնակից երկրները պարտավոր են պաշտպանել տվյալ պետությանը»,-ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Հարցին, թե որ դեպքում Ռուսաստանը պատրաստ կլինի զինվորականների ուղարկել ԼՂ հակամարտության գոտի, Պեսկովը նշել է, որ դա «չի բխում ՀԱՊԿ շրջանակներում պարտավորություններից»: «Տվյալ դեպքում խոսքը Հայաստանի մասին է, ՌԴ նախագահը հստակ պարզաբանել է եւ սահմանազատել այդ երկու հարցերը, ՀԱՊԿ-ի մասով պարտավորությունները չեն տարածվում Ղարաբաղի վրա»,-պարզաբանել է Պեսկովը: Նրա խոսքով՝ տեղեկությունները, որ Հայաստանի տարածքում մարտական գործողություններ են ընթանում, չեն հաստատվել:

Russia has obligations within the CSTO to Armenia, not to Nagorno-Karabakh. Russian presidential spokesman Dmitry Peskov stated this, TASS reports.
"Obligations in terms of security. If a CSTO member state is subjected to any aggression, external attack, then the [other] member states of the treaty are obliged to defend that state," the Kremlin spokesman said.
Asked when Russia would be ready to send troops to the Nagorno-Karabakh conflict zone, Peskov said it "does not stem from commitments within the CSTO." "In this case, we are talking about Armenia. The Russian president has clearly clarified and demarcated these two issues; the CSTO commitments do not apply to Karabakh," Peskov said.
According to him, the reports that hostilities are taking place in Armenia, too, have not been confirmed.