Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը քաղաքականության հանդեպ իր հակաարեւմտյան մոտեցումը որպես լծակ օգտագործեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ` Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից եւ ԵՄ-ից դուրս բերելու համար, սակայն նրանց մրցակցությունը Մերձավոր Արեւելքից մինչեւ Կովկաս երկրներում ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում, գրում է Times-ը:
Մինչ այժմ երկու առաջնորդների բարեկամությունը եւ նրանց համընկնող պրագմատիկ եւ գործնական մոտեցումը միջազգային հարաբերություններին հարթում էին տրամագծորեն հակադիր դիրքորոշումները սիրիական, լիբիական եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունների, ինչպես նաեւ Միջերկրական ծովի Արեւելյան հատվածում Հունաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ տարածքային վեճի հարցում, որտեղ Ռուսաստանն աջակցում է Աթենքին, հաղորդում է BBC-ն:
Պատմականորեն Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի հարաբերություններին միշտ հատուկ է եղել մրցակցությունը, այլ ոչ թե համագործակցությունը: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո նրանք պայքարում էին Կենտրոնական Ասիայի մահմեդական հանրապետություններում ազդեցության համար, սակայն նոր հազարամյակի սկզբին Մոսկվան եւ Անկարան սկսեցին գործընկերական հարաբերություններ հաստատել էներգետիկայի, զբոսաշրջության եւ առեւտրի ոլորտում:
«[Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ] վստահության լուրջ խնդիր կա, որը երկու երկրների միջեւ ուղիղ հարաբերությունների արդյունք չէ: Այն սկսվել է Սիրիայում` Իդլիբում տեղի ունեցած իրադարձություններից, եւ շարունակվել Լիբիայում, Լեռնային Ղարաբաղում: Վերջերս Էրդողանը նաեւ հայտարարություն արեց Ղրիմի վերաբերյալ [այն Ուկրաինայի անբաժանելի մաս անվանելով]»,- պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է վերլուծաբան Այդին Սեզերը:
«Էրդողանն ու Պուտինը շատ առումներով նման են միմյանց. նրանք երկուսն էլ իրենց արտաքին քաղաքականությունը կառուցում են հակաարեւմտամետության սկզբունքի վրա եւ պրագմատիկ մոտեցում ունեն միջազգային հարաբերությունների նկատմամբ: Նման է նաեւ նրանց մոտեցումը ընդդիմության հանդեպ: Երկու առաջնորդներն էլ կայսերական կարոտախտ են զգում, բայց մենք եւս մեկ անգամ համոզվեցինք, որ առաջնորդների սերտ հարաբերությունները չեն կարող մշտական ​​լինել, եթե նրանք աջակցություն չեն ստանում ինստիտուցիոնալ կառույցների կողմից»,- մեջբերում է թերթը նրա խոսքերը:

Российский президент Владимир Путин использовал свой антизападнический подход в политике как рычаг воздействия на турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана, чтобы выманить Турцию из НАТО и ЕС, но сейчас все больше становится очевидным их соперничество в странах от Ближнего Востока до Кавказа, пишет Times.
До нынешнего момента дружба двух лидеров и их совпадающий прагматический и деловой подход к международным отношениям сглаживали диаметрально противоположные позиции по сирийскому, ливийскому и нагорно-карабахскому конфликтам, а также по территориальному спору между Грецией и Турцией в восточном Средиземноморье, где Россия поддерживает Афины, передает BBC.
Исторически отношениям между Турцией и Россией всегда была свойственна конкуренция, а не сотрудничество. После распада СССР они боролись за влияние в мусульманских республиках Центральной Азии, но в начале нового тысячелетия Москва и Анкара начали налаживать партнерские отношения в области энергетики, туризма и торговли.
«Существует серьезная проблема доверия [между Россией и Турцией], которая не является результатом прямых отношений между двумя странами. Это началось в Сирии с событий в Идлибе и продолжилось в Ливии, в Нагорном Карабахе. Также недавно Эрдоган сделал заявление относительно Крыма [назвав его неотъемлемой частью Украины]», - сказал в интервью изданию аналитик Айдын Сезер.
«Эрдоган и Путин во многом похожи друг на друга: оба они строят свою внешнюю политику на принципе антизападничества и прагматично подходят к международным отношениям. Похож и их подход в обращении с оппозицией. Оба лидера испытывают имперскую ностальгию, но мы еще раз убедились, что тесные отношения между лидерами не могут быть постоянными, если они не поддерживаются институциональными структурами», - цитирует его газета.