Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցանկանում է, որպեսզի իր երկիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ակտիվ մասնակից դառնա, սակայն հայկական կողմի դիրքորոշումը բոլորին քաջ հայտնի է: Այդ մասին հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար, իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան չի կարող ընդգրկվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կազմում, քանի որ պատասխանատվություն է կրում Հայոց ցեղասպանության համար:
«Առավել եւս` հիմա, երբ մենք բոլորս տեսնում ենք Թուրքիայի ակտիվ ներգրավվածությունը ռազմական գործողություններին: Արդեն գնդակոծում են ծննդատներն ու հիվանդանոցները: Գոյություն ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափ, եւ ոչ ոք այն փոխել: Բոլոր բանակցային գործընթացները պետք է շարունակվեն հենց այս ձեւաչափով»,- ասաց Քոչարյանը:
Նրա խոսքով` այսօր առաջնային խնդիրն Արցախի անկախության ճանաչումն է, ինչը, քաղաքական գործչի կարծիքով, կօգնի լուծել Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության հարցը:

President of Turkey Recep Tayyip Erdogan wants Turkey to become an active member of the OSCE Minsk Group, but everyone is well aware of the Armenian party’s position. This is what Andranik Kocharyan, Chairman of the Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly of Armenia and an MP of the ruling My Step bloc, told reporters today.
According to him, Turkey can’t be a part of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group because it bears liability for the Armenian Genocide, especially now when we all see Turkey’s active involvement in the hostilities.
“They are already shelling maternity hospitals. There is a format of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group that can’t be changed. All negotiation processes need to continue in this format,” Kocharyan said, adding that the current primary objective is to recognize the independence of Artsakh which, according to him, will help solve the issue of security of the people of Nagorno-Karabakh.