Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցանկանում է, որպեսզի իր երկիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ակտիվ մասնակից դառնա, սակայն հայկական կողմի դիրքորոշումը բոլորին քաջ հայտնի է: Այդ մասին հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար, իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան չի կարող ընդգրկվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կազմում, քանի որ պատասխանատվություն է կրում Հայոց ցեղասպանության համար:
«Առավել եւս` հիմա, երբ մենք բոլորս տեսնում ենք Թուրքիայի ակտիվ ներգրավվածությունը ռազմական գործողություններին: Արդեն գնդակոծում են ծննդատներն ու հիվանդանոցները: Գոյություն ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափ, եւ ոչ ոք այն փոխել: Բոլոր բանակցային գործընթացները պետք է շարունակվեն հենց այս ձեւաչափով»,- ասաց Քոչարյանը:
Նրա խոսքով` այսօր առաջնային խնդիրն Արցախի անկախության ճանաչումն է, ինչը, քաղաքական գործչի կարծիքով, կօգնի լուծել Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության հարցը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган хочет, чтобы его страна стала активным участником Минской группы ОБСЕ, однако позиция армянской стороны хорошо известна всем. Об этом в Национальном Собрании Армении в ходе традиционных брифингов заявил 29 октября глава постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности, депутат от правящего блока «Мой шаг» Андраник Кочарян.
По его словам, Турция не может быть включена в состав сопредседателей МГ ОБСЕ, поскольку несет ответственность за Геноцид армян.
«Тем более сейчас, когда мы все видим активную вовлеченность Турции в военные действия. Уже обстреливаются роддома, больницы. Существует формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ и его никто не изменял. Все переговорные процессы должны продолжаться именно в этом формате», - сказал Кочарян.
По его словам, сегодня первоочередной задачей является признание независимости Арцаха, что, по мнению политика, позволит решить вопрос безопасности народа Карабаха.