Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է հակաօդային պաշտպանության հնարավորությունների բարելավման անհրաժեշտության մասին` Ռուսաստանի եւ Չինաստանի կործանիչների թվային առավելության պատճառով: Համապատասխան հայտարարությունն արվել է նոր ճապոնական կործանիչների մշակման նախագծի քննարկման կապակցությամբ պետական ծախսերի տարբեր կետերի վերաբերյալ կառավարական լսումների ժամանակ, հաղորդում է NHK հեռուստաալիքը:
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է ինքնապաշտպանական ուժերի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին` Ճապոնիայի շուրջ ավելի ու ավելի բարդացող իրավիճակի կապակցությամբ` պատճառաբանելով, որ Չինաստանը եւ Ռուսաստանը «երեք անգամ ավելի շատ կործանիչ ունեն», փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Միեւնույն ժամանակ, փորձագետները կարծիք են հայտնել, որ անհրաժեշտ է «ակտիվորեն նոր տեխնոլոգիաներ ներմուծել` քանակը որակով հաղթահարելու համար», եւ որ բյուջեի աճը կանխելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Ճապոնիան առաջատար դիրքեր զբաղեցնի նոր կործանիչների մշակման գործում:
Ի պատասխան` պաշտպանության նախկին նախարար Տարո Կոնոն, ով այժմ զբաղեցնում է վարչական բարեփոխումների նախարարի պաշտոնը, նշել է, որ «նոր կործանիչների մշակման համար անհրաժեշտ է հասնել մարդկանց ըմբռնմանը: Կարեւոր է նոր տեխնոլոգիաներ ներգրավել, եւ քանի որ դժվար կլինի զգալիորեն ավելացնել պաշտպանական բյուջեն, հակաօդային պաշտպանության ուժերը պետք է արմատապես վերանայեն անձնակազմի եւ հետազոտությունների համար նախատեսված իրենց բյուջեն` չտարվելով նախորդ նախադեպերով»:
Լսումները կանցկացվեն մինչեւ կիրակի: Պաշտպանության խնդիրներից բացի, քննարկվում են մեկ ծնող ունեցող ընտանիքներին օգնություն ուղղելու, երեխաների շրջանում աղքատության խնդիրը լուծելու խնդիրները եւ այլն:
Ճապոնիան պատրաստվում է նոր կործանիչ մշակել, որը պետք է փոխարինի ինքնապաշտպանական ուժերի ներկայիս  F-2-ները:

Министерство обороны Японии заявило о необходимости повышения обороноспособности в воздухе по причине того, что Россия и Китай имеют численное превосходство в истребителях. Соответствующее заявление было озвучено на правительственных слушаниях по различным статьям государственных расходов в связи с обсуждением проекта разработки новых японских истребителей, сообщил телеканал NHK.
Ответственное лицо от министерства обороны заявило о необходимости укрепления сил самообороны из-за все более усложняющейся ситуации вокруг Японии и аргументировало это тем, что у Китая и России «в три раза больше истребителей», передает РИА Новости
В то же время эксперты высказали мнение, что необходимо «активно внедрять новые технологии, чтобы преодолеть количество качеством», а также что Японии необходимо занять лидирующие позиции при разработке новых истребителей совместно с другими странами, чтобы не допустить разрастания бюджета.
В ответ на это бывший министр обороны Таро Коно, сейчас занимающий пост министра по делам административной реформы, отметил, что «для разработки новых истребителей необходимо заручиться пониманием народа. Важно привлекать новые технологии, и так как заметно увеличить оборонный бюджет будет сложно, то венно-воздушным силам самообороны надо кардинально пересмотреть свой бюджет по кадрам и научным разработкам, не увлекаясь прошлыми прецедентами».
Слушания будут проходить до воскресенья. Помимо вопросов обороны рассматриваются вопросы направления помощи семьям с одним родителем, решения проблемы бедности среди детей и другие.
Япония готовит разработку нового истребителя, который должен заменить F-2, находящиеся сейчас на вооружении сил самообороны.