Մենք պարտավոր ենք հստակ դիրքորոշում ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ, առաջին հերթին` ելնելով մեր արժեքներից եւ շահերից, եւ չթաքնվել դիվանագիտության ձայնի հետեւում:
Այս մասին Ֆրանսիայի Սենատում նոյեմբերի 25-ին Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման բանաձեւի քննարկումների ժամանակ հայտարարել է «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրունո Ռետայոն: «Էրդողանի Թուրքիան ակտիվորեն ներգրավված է ղարաբաղյան հակամարտության մեջ, իրականացնում է էքսպանսիոնիստական, իսլամիստական քաղաքականություն: Այս ռեժիմն է, որ զինում է Ադրբեջանը եւ նաեւ հակամարտություններ հրահրում Լիբիայից մինչեւ Կովկաս: Սա հակասում է մեր շահերին եւ սպառնում է Եվրոպային:
Հասկանալի է, որ Էրդողանը ճանաչում է միայն ուժը, պատժամիջոցները եւ կոշտ գործողությունները: Մեր շահերը ոտնահարվել են Ղարաբաղում, քանի որ այնտեղ օգտագործվել են արգելված զենքեր, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության դեմ: Մենք պահանջում ենք միջազգային հետաքննություն, մենք պահանջում ենք պաշտպանել մշակութային եւ պատմական ժառանգությունը այս հողի վրա: Ալիեւը բոլոր հայերին շներ է անվանում: Ինչպե՞ս պետք է արձագանքենք դրան: Դավաճանել Հայաստանին, նշանակում է դավաճանել ինքներս մեզ:
Մանուշյանը, Ազնավուրը եւ այլոք ցույց են տվել, թե ինչպես պետք է սիրել Ֆրանսիան, նրանք ցույց են տվել, թե ինչպես կարող ես լինել 100%-անոց ֆրանսիացի եւ սիրել քո պատմական հայրենիքը: Ֆրանսիան առաջիններից մեկն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այսօր Ֆրանսիայի Սենատը կարող է առաջինը ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը»,- ընդգծել է սենատորը:

Мы обязаны занять четкую позицию по проблеме Нагорного Карабаха, в первую очередь, исходя из наших ценностей и интересов, и не прятаться за голосом дипломатии.
Об этом в Сенате Франции в ходе обсуждений вопроса признания Нагорного Карабаха 25 ноября заявил председатель фракции партии «Республиканцы» Бруно Ретайо. «Турция Эрдогана активно вовлечена в карабахский конфликт, реализует экспансионистскую, исламистскую политику. Именно этот режим вооружает Азербайджан, а также провоцирует конфликты от Ливии до Кавказа. Это противоречит нашим интересам и угрожает Европе.
Очевидно, что Эрдоган признает только силу, санкции и жесткие действия. В Карабахе нарушены наши интересы, поскольку там применено запрещенное оружие, в том числе против гражданского населения. Мы требуем международного расследования, требуем защиты культурно-исторического наследия на этой земле. Алиев называет всех армян собаками. Как мы должны на это реагировать? Предать Армению – значит предать самих себя.
Манушян, Азнавур и другие показали, как нужно любить Францию, они показали, как можно быть на 100% французом и любить свою историческую Родину. Франция одной из первых признала Геноцид армян. Сегодня Сенат Франции может первым признать независимость Карабаха»,- подчеркнул сенатор.