Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը Գերմանիային կոչ է արել կատարել իր առաջատար դերը Եվրամիությունում եւ աջակցել Աթենքի` Թուրքիայի նկատմամբ զենքի էմբարգո սահմանելու կոչին:
Դենդիասը կոչ է արել Եվրամիության ղեկավարներին հստակ ազդանշան տալ Թուրքիային դեկտեմբերին կայանալիք գագաթնաժողովին, հայտնում է Greek Reporter-ը:
Նրա խոսքով` Գերմանիան պետք է գիտակցի հարվածային զենքի տրամադրման անհամապատասխանությունը ԵՄ անդամ երկու երկրների խաղաղությանն ու կայունությանը սպառնացող երկրին: Հունաստանը չի կարող հասկանալ Գերմանիայի դժկամությունն օգտագործել իր հսկայական ուժը` հստակ օրինակ ցույց տալու համար, որ երկրները պետք է հետեւեն միջազգային իրավունքին:
«Եթե ԵՄ առաջնորդները քայլեր չձեռնարկեն Թուրքիայի դեմ, ինչպես նրանք դա արեցին հոկտեմբերին կայացած գագաթնաժողովին, ուղերձը կլինի այն, որ ով էլ կամայական գործի եւ խախտի միջազգային իրավունքը, ով էլ շանտաժի ենթարկի, ի վերջո անպատիժ կմնա կամ վատագույն դեպքում կպարգեւատրվի»,- ասել է Դենդիասը:
Հունաստանը կոչ է անում Թուրքիային ռազմական տեխնիկայի վաճառքի միջազգային էմբարգո սահմանել եւ կասեցնել Եվրամիության մաքսային միության մասին համաձայնագիրը` Թուրքիայի շարունակական սադրանքների պատճառով

Greek FM Nikos Dendias called on Germany to fulfill its leadership role in the EU and to support Athens' call for an arms embargo on Turkey.
Dendias called on EU leaders to send a clear message to Turkey at the December summit, Greek Reporter reported.
According to him, Germany must realize the inadequacy of the provision of strike weapons to a country that threatens the peace and stability of the two EU member states. Greece cannot understand Germany's reluctance to use its immense power to set a clear example that countries must abide by international law.
If EU leaders do not take action on Turkey, as they did at their summit in October, the message will be that whoever acts arbitrarily and violates international law, whoever blackmails, will ultimately go unpunished, or, in the worst case it will even be rewarded, Dendias said.
Greece calls for an international embargo on the sale of military equipment to Turkey and the suspension of the European Union customs union agreement due to Turkey's ongoing provocations.