Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը Գերմանիային կոչ է արել կատարել իր առաջատար դերը Եվրամիությունում եւ աջակցել Աթենքի` Թուրքիայի նկատմամբ զենքի էմբարգո սահմանելու կոչին:
Դենդիասը կոչ է արել Եվրամիության ղեկավարներին հստակ ազդանշան տալ Թուրքիային դեկտեմբերին կայանալիք գագաթնաժողովին, հայտնում է Greek Reporter-ը:
Նրա խոսքով` Գերմանիան պետք է գիտակցի հարվածային զենքի տրամադրման անհամապատասխանությունը ԵՄ անդամ երկու երկրների խաղաղությանն ու կայունությանը սպառնացող երկրին: Հունաստանը չի կարող հասկանալ Գերմանիայի դժկամությունն օգտագործել իր հսկայական ուժը` հստակ օրինակ ցույց տալու համար, որ երկրները պետք է հետեւեն միջազգային իրավունքին:
«Եթե ԵՄ առաջնորդները քայլեր չձեռնարկեն Թուրքիայի դեմ, ինչպես նրանք դա արեցին հոկտեմբերին կայացած գագաթնաժողովին, ուղերձը կլինի այն, որ ով էլ կամայական գործի եւ խախտի միջազգային իրավունքը, ով էլ շանտաժի ենթարկի, ի վերջո անպատիժ կմնա կամ վատագույն դեպքում կպարգեւատրվի»,- ասել է Դենդիասը:
Հունաստանը կոչ է անում Թուրքիային ռազմական տեխնիկայի վաճառքի միջազգային էմբարգո սահմանել եւ կասեցնել Եվրամիության մաքսային միության մասին համաձայնագիրը` Թուրքիայի շարունակական սադրանքների պատճառով

Министр иностранных дел Греции Никос Дендиас призвал Германию выполнить свою лидирующую роль в Европейском союзе и поддержать призыв Афин ввести эмбарго на поставки оружия Турции.
Дендиас призвал лидеров Европейского союза дать четкий сигнал Турции на встрече на высшем уровне в декабре, сообщает Greek Reporter.
По его словам,  Германия должна осознать несоответствие предоставления ударного оружия стране, которая угрожает миру и стабильности двух стран-членов ЕС. Греция не может понять нежелание Германии использовать свою огромную мощь, чтобы показать четкий пример того, что страны должны соблюдать международное право.
«Если лидеры ЕС не примут мер против Турции, как они это сделали на саммите в октябре, послание будет заключаться в том, что кто бы ни действовал произвольно и нарушал международное право, кто бы ни шантажировал, в конце концов он останется безнаказанным, или, в худшем случае даже будет вознагражден», - сказал Дендиас.
Греция призывает к международному эмбарго на продажу военной техники Турции и приостановке соглашения о таможенном союзе Европейского союза из-за продолжающихся провокаций Турции.