ԱՄՆ-ում նոր կորոնավիրուսի առաջացրած հիվանդության հետեւանքներից մահացած մարդկանց թիվը անցած օրվա ընթացքում գերազանցել է պիկային ցուցանիշները, որ սահմանվել էին այս տարվա գարնանը, հայտնում է The New York Times-ը։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ անցած օրվա ընթացքում COVID-19-ի առաջացրած բարդությունների հետեւանքով Միացյալ Նահանգներում մահացել է 2 760 մարդ։ Այսպիսով՝ այս տարվա ապրիլի 15-ին սահմանված հակառեկորդը թարմացվել է, երբ ԱՄՆ-ում 24 ժամվա ընթացքում կորոնավիրուսի հետեւանքով մահացել էր 2 752 մարդ։
Իսկ ավելի վաղ պարբերականը հայտնել էր, որ չորեքշաբթի համավարակը սկսվելուց հետո առաջին անգամ ամերիկյան հիվանդանոցներում հաստատված COVID-19-ով պացիենտների թիվը անցել է 100 հազարից։ Նրանցից գրեթե 20 հազարը վերակենդանացման բաժանմունքներում է։
Ջոն Հոփքինսի համալսարանի տվյալներով, որը հաշվարկները կատարում է միջազգային կազմակերպությունների, դաշնային եւ տեղական իշխանությունների տեղեկությունների հիման վրա, ԱՄՆ-ում գրանցվել է վարակման ավելի քան 13,9 մլն դեպք, մահացել է 273 316 մարդ։ Երկու ցուցանիշով էլ երկիրն աշխարհում առաջին տեղում է։

Число людей, умерших в США от последствий вызываемого новым коронавирусом заболевания, превысило за минувшие сутки пиковые показатели, установленные весной этого года, сообщает ТАСС  со ссылкой на The New York Times.
По ее сведениям, за минувшие сутки от осложнений, вызванных COVID-19, в Соединенных Штатах умерли 2 760 человек. Таким образом был обновлен антирекорд, установленный 15 апреля этого года, когда в течение 24 часов из-за коронавируса умерли в США 2 752 человека.
Ранее эта же газета сообщила, что в среду впервые с начала пандемии число пациентов, находящихся в американских больницах с подтвержденным COVID-19, превысило 100 тыс. Из них почти 20 тыс. находятся в отделениях реанимации.
По сведениям Университета Джонса Хопкинса, который ведет подсчеты на основе информации международных организаций, федеральных и местных властей, в США зарегистрировано более 13,9 млн случаев заражения, умерли 273 316 человек. Страна занимает первое место в мире по обоим показателям.