Անթույլատրելի է ընտրությունների անցկացումը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օրոք: Այս մասին ապրիլի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Գ. Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, պետք է դառնա ջրբաժանի օր, եւ անհրաժեշտ է ցույց տալ, որ ազգը չի ցանկանում մահանալ:
Նա վստահություն հայտնեց, որ ամբողջ աշխարհը հետեւելու է, թե իրեն ինչպես է պահելու հայ ժողովուրդը, որքանով է միասնական: «Դա նաեւ կվկայի այն մասին, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների օրոք ընտրությունները չեն կայանա»,- հավելեց Սարգսյանը:
Քաղաքական գործիչը շեշտեց, որ ներկայիս իշխանությունները, եթե անգամ ցանկանան, որ Թուրքիայի ոտը մտնի Հայաստան, դրան չեն կարող հասնել, քանի որ սահմանների պահպանությունը վերջնականապես հանձնել են Ռուսաստանին, որը որեւէ մեկին թույլ չի տա այստեղ թափանցել: «Ռուսաստանի համար Հայաստանի ռազմավարական նշանակությունն է՛լ ավելի է մեծացել: Պատահական չէ, որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանի ամբողջ երկայնքով ռուս սահմանապահներն են կանգնած: Բայս սա, իր հերթին, հանգեցրել է Հայաստանի ինքնիշխանության նվազեցման»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի հետ առաջիկա հանդիպմանը, ապա քաղաքական գործչի գնահատմամբ՝ Փաշինյանը Մոսկվա է գնում թողություն եւ անվտանգության երաշխիքներ ստանալու: «Հիմա ծառացած է պետականության պահպանման հարցը, որից հետո միայն հնարավոր կլինի մտածել զարգացման մասին: Ժողովուրդը պետք է հրաժարվի մանիպուլյացիաներից եւ տեխնոլոգիաներից, որոնք կիրառում են իր դեմ: Ինչ վերաբերում է հաղորդուղիների ապաշրջափակման ձեւակերպմանը, որն այսօր առաջարվում է, դա մեր շահերից չի բխում, այլ միայն մեր թշնամիների շահերից: Փաշինյանը, սակայն, նման պայմաններում ասում է, որ մենք չպետք է թշնամի լինենք երկրի հետ, որը քեզ թշնամի է հայտարարում, հավակնում է Սյունիքին ու Երեւանին եւ կտրում է մեր հայրենակիցների գլուխները: Նա պետք է հասկանա, որ ժողովուրդն այդ թեզերը չի ընդունի: Փաշինյանը պետք է կանգնի դատարանի առաջ»,- ամփոփեց Սարգսյանը:

Letting Prime Minister Nikol Pashinyan hold the elections is inadmissible. This is what leader of the Democratic Party of Armenia Aram G. Sargsyan told reporters today.
Sargsyan stated that on April 24th (Armenian Genocide Remembrance Day), the Armenians need to show that the people don’t want to die.
The politician stressed that even if the incumbent authorities want the Turks to set foot in Armenia, they can’t achieve their goal since Russia is protecting Armenia’s borders and won’t allow the penetration of any other country.
As far as Pashinyan’s upcoming meeting with President of Russia Vladimir Putin is concerned, Sargsyan said Pashinyan is going to Moscow to receive security guarantees. “Armenia is currently facing the issue of maintenance of statehood, and only after this issue is solved will it be possible to think about development. The people must renounce manipulation and technologies that are being applied against them. As far as the statement on unblocking of communication links, this is only in the interests of Armenia’s enemies. However, Pashinyan says Armenians shouldn’t be inimical towards a country that considers Armenia an enemy, has pretensions to Syunik Province and Yerevan and beheads our fellow Armenians. Pashinyan must face the court,” Sargsyan concluded.