Հերթական անգամ Երևան այցի առաջին իսկ պահից մենք զգում ենք հայ ժողովրդի, մեր բարեկամների ջերմ վերաբերմունքը. Շնորհակալ ենք Ձեզ այն ուշադրության համար, որն անձամբ Դուք եք հատկացնում մեր պատվիրակությանը: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 6-ին, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ իր ելույթում նշել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Այսօր ձեզ հետ շփումների շրջանակում ունեցանք շատ մանրամասն, առարկայական, վստահելի բանակցություններ՝ մեր երկկողմ հարաբերությունների բոլոր հարցերի, տարածաշրջանային խնդիրների, միջազգային կառույցներում համագործակցության շուրջ և հերթական անգամ ընդգծեցինք մեր փոխգործակցության բոլոր ոլորտներում դաշնակցային կապերի, ռազմավարական գործընկերության առանձնահատուկ նշանակությունը:
Ձեր և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջև քաղաքական երկխոսությունը, անգամ համավարակային այս տարում, բավական ինտենսիվ է: Դուք երկու անգամ մանրակրկիտ շփվել եք Մոսկվայում հանդիպումների ընթացքում, բազմիցս հեռախոսազրույցներ եք ունեցել, և Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինը Ձեզ ամենաջերմ բարեմաղթանքներն է փոխանցում՝ մաղթելով հաջողություններ ձեր երկրի զարգացման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կենսագործման ուղղությամբ Ձեր գործունեության մեջ:
Գալիք տարում մենք նշում ենք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը, Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության հիմնարար պայմանագրի 25-ամյակը: Այն առանցքային փաստաթուղթ է, որը սահմանում է մեր երկարաժամկետ հարաբերությունները, և որն արդեն հետևողականորեն իրագործվում է բոլոր ուղղություններով՝ լինի դա տնտեսություն, քաղաքական կապեր, կամ ռազմական, ռազմատեխնիկական համագործակցություն:
Մենք հավատարիմ ենք ապահովելու մեր դաշնակցի՝ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը: Այդ մասին խոսվել է և՛ նախագահ Պուտինի հետ Ձեր ունեցած զրույցներում, և՛ այն շփումներում, որոնք պարբերական և ինտենսիվ են մեր պաշտպանական գերատեսչությունների միջև: Այստեղ նույնպես որևէ կասկած լինել չի կարող:
Շատ ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Շնորհակալ ենք Ձեզ այն բանի համար, որ Դուք ընդգծում եք Ռուսաստանի և անձամբ նախագահ Պուտինի դերն այն ջանքերում, որոնք թույլ տվեցին կանգնեցնել ռազմական գործողությունները և համաձայնեցնել բոլոր կողմերի հետագա գործողությունների կայուն շրջանակը:
Ամենաակտիվ կերպով աջակցում ենք Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի մակարդակով եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությանը, որոնք զբաղվում են գործնականում այս փուլում ամենանշանակալի հարցերով՝ տնտեսական, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ, ինչը գործնականում թույլ կտա ոչ միայն քաղաքական մակարդակով, ինչպես դա արդեն արվել է, վերջ դնել Հայաստանի շրջափակմանը և ապահովել տարածաշրջանի բոլոր պետությունների փոխշահավետ փոխգործակցությունը՝ ի նպաստ համընդհանուր շահի:
Անկասկած, մենք կշարունակենք Լեռնային Ղարաբաղում մեր խաղաղապահ առաքելության ջանքերը: Եռակողմ պայմանավորվածությունն ապահովում է մեր խաղաղապահների լիազորությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության ապահովման և Լաչինի միջանցքի գործելու առումով: Մեր խաղաղապահները, իհարկե, կանեն ամեն ինչ, որպեսզի լուծեն մնացած հարցերը՝ կապված շփման հստակ գծի որոշման, դրա անցնելու հարցով փոխշահավետ պայմանավորվածությունների ապահովման հետ: Եվ, անկասկած, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիա, դեմարկացիա հնարավոր կլինի, երբ այս բոլոր քայլերն իրագործվեն:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ համատեղ մենք շարունակում ենք հանդես գալ բոլոր հումանիտար հարցերի լուծման, այդ թվում՝ պահվող անձանց վերադարձի գործընթացն ավարտելու դիրքերից: Հասկանում ենք այդ քայլի խորհրդանշական, հոգեբանական նշանակությունը և վստահ ենք, որ մոտ ժամանակներս կկարողանանք լուծել այդ խնդիրը: Դա դրական, կառուցողական մթնոլորտ կստեղծի վերջնական կարգավորման հետագա բոլոր հարցերում առաջ շարժվելու համար: Ամեն կերպ կաջակցենք այդ հարցերի լուծմանը բոլոր ձևերով, ձևաչափերով՝ և՛ նախորդ տարվա նոյեմբերի և այս տարվա հունվարի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման գծով, և՛ ամեն կերպ կխթանենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հնարավորինս դրական մթնոլորտի ձևավորմանը միտված գործունեությունը՝ մնացած բոլոր հարցերի հետագա լուծման նպատակով:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ՝ Ձեր կողմից ընդունելության այս հնարավորության համար: Համոզված եմ, որ և՛ Ձեզ հետ, և՛ ԱԳՆ-ում այսօր մեր ունեցած բանակցությունների արդյունքները թույլ կտան առաջ մղել մեր դաշնակցային հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով:

Once again, we feel the cordiality of the Armenian people and our friends right from the first moment of the visit to Yerevan. We thank you for the attention that you are showing to our delegation. This is what Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov said during his meeting with acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today.
In his speech, Lavrov particularly stated the following: “Today we held very thorough, substantive and reliable talks about our bilateral ties, regional issues and cooperation within international organizations and emphasized once again the special significance of the allied ties and strategic partnership in all sectors of our cooperation.
The political dialogue between you and the President of the Russian Federation is rather intensive, even in this year of the pandemic. Vladimir Putin transmits the most cordial wishes to you, wishing you success in the implementation of actions for the country’s development and the agreements reached with respect to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
This year we are marking the 30th anniversary of our diplomatic relations and the 25th anniversary of the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance, which is a key document that lays down our long-term relations and is consistently implemented in all directions.
Russia is committed to ensuring the security of its ally, that is, the Republic of Armenia. This has been discussed during your talks with President Putin and the regular and intensive contacts between the two countries’ defense ministries.
Russia highly appreciates the agreements reached with respect to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and thanks you for underscoring the role of Russia and President Putin in the efforts that helped stop the hostilities and agree on the sustainable framework of actions of all the parties.
We most actively support the activities of the trilateral task force at the level of the Deputy Prime Ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan who are involved in the unblocking of economic and transport infrastructures which will allow to put an end to Armenia’s blockade and ensure mutually beneficial cooperation of all the states in the region.
Unquestionably, Russia will continue its peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh. The trilateral agreement ensures the powers of our peacekeepers to ensure the security of the people of Nagorno-Karabakh and the operation of the Lachin corridor. Our peacekeepers will do everything to solve the remaining issues (determination of the specific line of contact and ensuring of mutually beneficial agreements on passage), and the delimitation and demarcation of the borders between Armenia and Azerbaijan will be possible when all these steps are taken.
We continue to support the solution to all humanitarian issues and completion of the process of returning all detainees along with the other Co-Chairs of the OSCE Minsk Group. We understand the symbolic and psychological significance of this and are certain that we will be able to solve the issue soon. Russia will do everything it can to support the solutions to these issues in all ways and formats, with respect to implementation of the trilateral agreements reached in November 2020 and January 2021 and will do everything to promote the activities of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group for the formation of an atmosphere that will be as positive as possible.
Once again, I thank you for this reception hosted by you. I am certain that the results of my talks with you and at the Ministry of Foreign Affairs will allow us to advance our allied relations in all directions. Thank you.”