ՄԱԿ-ը համաշխարհային տնտեսության իր կանխատեսումը վերանայել է դեպի աճ` մինչեւ 5,4% աճ 2021թ., բայց նախազգուշացրել է, որ շատ երկրներում COVID-19-ի դեպքերի աճը եւ պատվաստանյութերի անբավարար հասանելիությունը սպառնում են ընդհանուր վերականգնմանը, հայտնում է AP-ը:
Համաշխարհային տնտեսական իրավիճակի եւ 2021 թվականի կեսերի կանխատեսումների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի զեկույցում նշվում է պատվաստանյութերի արագ կիրառումը մի շարք խոշոր երկրներում՝ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի գլխավորությամբ, ինչպես նաեւ համաշխարհային առեւտրի աճ է կանխատեսվում:
Բայց ՄԱԿ-ը նախազգուշացրել է, որ «դժվար թե դա բավարար լինի աշխարհի մնացած երկրների տնտեսությունները բարձրացնելու համար», եւ որ «Հարավային Ասիայի, Սահարայից հարավ Աֆրիկայի, Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի տնտեսական հեռանկարները մնում են փխրուն եւ անորոշ»:
Զեկույցի հեղինակ, ՄԱԿ տնտեսական եւ սոցիալական հարցերի վարչության գլոբալ տնտեսական դիտարկման բաժնի ղեկավար Համիդ Ռաշիդն ասել է, որ «Եվրոպայի հեռանկարներն այնքան էլ պայծառ չեն, որքան մենք ակնկալում էինք»` COVID-ի երկրորդ եւ երրորդ ալիքների նշանների պատճառով:
Սովորական ժամանակներում, նրա խոսքով, 5,4%-ը տնտեսական աճի շատ բարձր տեմպ կհամարվեր, բայց այս տարի դա հազիվ է փոխհատուցում նախորդ տարվա վնասները, իսկ աճը «շատ անհավասարաչափ եւ անորոշ» է:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ տնտեսությունն այս տարի կաճի մոտ 6,2%-ով, ինչը «1966 թվականից ի վեր ԱՄՆ տնտեսության ամենաարագ աճն է», սպասվում է, որ Չինաստանի տնտեսությունը կաճի մոտ 8,2%-ով:
Ռաշիդը նշել է, որ նախկինում զարգացող երկրներում աճի տեմպերը աշխարհում միջինից բարձր կլինեին, բայց այս տարի շատ զարգացող երկրներում եւ տարածաշրջաններում աճի միջին տեմպը ցածր է համավարակի պատճառով:
Նրա խոսքով՝ տնտեսության վերականգնման հիմնական գործոններից մեկը ներդրումներն էին՝ որոշ երկրներում, օրինակ՝ ԱՄՆ-ում, նախորդ տարի ներդրումները նվազել են ընդամենը 1,7%-ով, մինչդեռ որոշ զարգացած երկրներում ներդրումները նվազել են ՀՆԱ-ի 4%-ով կամ նույնիսկ ավելի շատ։
Կորոնավիրուսային համաճարակի տնտեսական ազդեցությանը դիմակայելու համար 16 տրիլիոն դոլար խթանը «խիստ անհրաժեշտ էր համաշխարհային տնտեսության ամբողջական փլուզումից խուսափելու համար, բայց դա չհանգեցրեց ներդրումների զգալի աճի»:
Նա նախազգուշացրել է, որ «աշխարհի ֆոնդային բորսաներում զանգվածային թռիչքները վտանգ են ներկայացնում ամբողջ աշխարհի ֆինանսական կայունության համար, եւ մենք պետք է զգոն լինենք այդ ռիսկի հանդեպ, քանի որ դա ապագայում կարող է նաեւ խաթարել վերականգնման ջանքերը»:

ООН пересмотрела  свой прогноз мировой экономики в сторону повышения до 5,4% роста в 2021 году, но предупредила, что рост числа случаев COVID-19 и недостаточная доступность вакцин во многих странах угрожают общему восстановлению, передает AP.
В докладе ООН о мировом экономическом положении и перспективах на середину 2021 г., отмечаются  быстрое развертывание вакцин в нескольких крупных странах во главе с США и Китаем, а также на рост мировой торговли.
Но ООН предупредила, что «этого вряд ли будет достаточно, чтобы поднять экономику остальных стран мира», и «экономические перспективы для стран Южной Азии, Африки к югу от Сахары, Латинской Америки и Карибского бассейна остаются хрупкими и неопределенными».
Автор доклад Хамид Рашид, руководитель Отдела глобального экономического мониторинга Департамента ООН по экономическим и социальным вопросам, заявил, что «перспективы Европы не так радужны, как мы ожидали» из-за признаков второй и третьей волн COVID -19.
«Основная проблема, с которой мы сталкиваемся в мире, заключается в том, что инфекция все еще распространяется  во многих частях мира, и мы наблюдаем новые варианты и новые мутации, затрагивающие большие группы населения в Южной Азии, а также в Латинской Америке», - сказал он. «Это представляет собой серьезную проблему с точки зрения восстановления и роста мировой экономики. Вакцинация, вероятно, сейчас является проблемой номер один, чтобы вывести мировую экономику на устойчивый путь восстановления». Однако он отметил, что «несправедливость в отношении распределения вакцин - серьезная проблема».
В обычное время, по его словам, 5,4% считались бы очень высокими темпами экономического роста, но в этом году они едва компенсируют прошлогодние убытки, а рост «очень неравномерный и неопределенный».
По его словам, экономика США вырастет примерно на 6,2% в этом году, что является «самым быстрым ростом экономики США с 1966 года»,  ожидается, что экономика Китая вырастет примерно на 8,2%.
Рашид отметил, что в прошлом темпы роста в развивающихся странах были бы выше, чем в среднем в мире, но в этом году средние темпы роста во многих развивающихся странах и регионах ниже из-за пандемии.
По его словам, одним из ключевых факторов восстановления экономики стали инвестиции: в некоторых странах, таких как США, в прошлом году инвестиции упали всего на 1,7%, в то время как в некоторых развитых странах инвестиции упали на 4% от ВВП или даже больше.
Стимулирование в размере 16 триллионов долларов для противодействия экономическому воздействию пандемии коронавируса «было очень необходимо, чтобы избежать полного краха мировой экономики, но это не привело к значительному увеличению инвестиций».
Он предупредил, что «массовые скачки цен на фондовых рынках во всем мире» создают «что-то вроде риска для финансовой стабильности во всем мире, и мы должны проявлять бдительность в отношении этого риска, поскольку это также может подорвать усилия по восстановлению в будущем».