Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությանը աջակցությունը ապրիլին ռեկորդային ցածր մակարդակի է հասել, հայտնում է Bloomberg-ը:
Ստամբուլում գործող Turkiye Raporu սոցիոլոգիական գործակալության ղեկավար Ջանա Սելչուքը նշել է, որ մարտին Էրդողանի կողմից Կենտրոնական բանկի ղեկավարի պաշտոնանկությունը բեկումնային պահ դարձավ ընտրողների համար:
Էրդողանը Նասի Աղբալին աշխատանքից հեռացրեց հինգ ամսից էլ քիչ աշխատելուց հետո՝ քաղաքական տարաձայնությունների պատճառով, ինչը պատճառ դարձավ, որ թուրքական լիրան ընկնի ավելի քան 16 տոկոսով: Այդ ժամանակից լիրան իջել է ռեկորդային ցածր մակարդակի:
Թուրքերի մինչեւ 27 տոկոսը ի վիճակի չէ բավարարել իր հիմնական կարիքները, վկայում են ապրիլին Metropoll Research-ի կողմից անցկացված ամենամսյա հասարակական հարցման տվյալները: ԱԶԿ-ի աջակցության վարկանիշն այժմ 27 տոկոս է կազմում` չհաշված չկողմնորոշված ընտրողներին, ինչը իշխող կուսակցության համար ամենացածր ցուցանիշն է իր ստեղծման օրվանից։
Metropoll-ի ղեկավար Օզեր Սենջարի խոսքով՝ հենց տնտեսության վատ կառավարման ընկալումը եւ կենտրոնական բանկի պահուստների հանդեպ ընդդիմության արշավներն են հանգեցնում ԱԶԿ-ի աջակցության անկման: «Ընդդիմությունը պետք է համոզի այս մարդկանց, որ կարող է ավելի լավ կառավարել երկիրը, բայց դրա համար դեռ թեկնածու չկա»,- ասել է Սենջարը:

Support for the ruling Justice and Development Party of Turkey's President Recep Tayyip Erdogan hit a record low in April, Bloomberg reported.
Can Selcuki, head of the Istanbul-based sociological agency Turkiye Raporu, noted that Erdogan's sacking of the central bank's head in March was a watershed moment for voters.
Erdogan fired Naci Agbal after less than five months of work, due to political differences, which caused the Turkish lira to fall by more than 16 percent. Since then, the lira has dropped to an all-time low.
Up to 27 percent of Turks are unable to meet their basic needs, according to a monthly public survey conducted in April by Metropoll. The AKP's support rating is now 27 percent, excluding undecided voters, the lowest for a ruling party since its inception.
"A combination of runaway inflation, high unemployment, and coronavirus measures have been chipping away at the ruling party’s voter base, according to political polling companies," Bloomberg reported.
According to Ozer Sencar, head of Metropoll, it is the perception of poor economic management and opposition campaigns on central bank reserves that is driving support for the AKP to decline.
“The opposition needs to convince those people that they can manage the country better, but there is still no candidate for this in sight,” Sencar said.