Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է բարեկամ Իրանի արտգործնախարարի այցը և ընդգծել, որ Հայաստանն Իրանին համարում է վստահելի գործընկեր ու բարեկամ հարևան: Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում ստեղծված բարդ իրավիճակի պայմաններում չափազանց կարևոր են դարձել Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունների առավել զարգացումն ու խորացումը:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի տարածք ներխուժելու փաստին և սահմանային իրավիճակին՝ նշելով, որ Ադրբեջանն իր սադրիչ գործողություններով նոր սպառնալիք է ստեղծում ողջ տարածաշրջանի համար:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախագահ Սարգսյանին է փոխանցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիի ջերմ ողջույնները: Նա նշել է, որ Հայաստանը միշտ էլ Իրանի լավ բարեկամն է եղել, և երկու երկրների ժողովուրդների հարաբերությունները գալիս են դարերի խորքից: Արտգործնախարար Մոհամմադ Զարիֆը շեշտել է, որ Իրանը կողմնակից է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ապահովմանը և պատրաստ է հնարավոր ջանքերը ներդնել այդ ուղղությամբ: Նա միևնույն ժամանակ շեշտել է իր երկրի շահագրգռվածությունը՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության լիարժեք պահպանման ու ապահովման հարցում՝ նշելով, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կարևորում է հարգանքը միջազգային իրավունքի նորմերի նկատմամբ:
Հանրապետության նախագահն ու Իրանի արտգործնախարարն անդրադարձել են նաև հայ-իրանական երկկողմ օրակարգին: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ տարածաշրջանի առջև ծառացած նոր մարտահրավերները պարտադրում են աշխատել երկկողմ քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների օրակարգն ընդլայնելու ուղղությամբ: Նշելով, որ Իրանը և Հայաստանը համագործակցության շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն, քան իրականում օգտագործում են, նրանք կարևորել են համատեղ տարբեր ծրագրերի շրջանակում փոխշահավետ համագործակցության շարունակական զարգացումը:

President of Armenia Armen Sarkissian today hosted the delegation led by Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif.
President Sarkissian welcomed the Iranian foreign minister’s visit and emphasized that Armenia considers Iran a reliable partner and friendly neighbor. He added that, in the current complicated situation in the region, further development and deepening of the relations between Armenia and Iran have become extremely important.
President Sarkissian also touched upon the fact that the Azerbaijani Armed Forces have invaded the territory of Armenia and the situation on the border, noting that Azerbaijan is posing a new threat to the entire region with its provocative actions.
Expressing gratitude for the reception, Mohammad Javad Zarif transmitted the warm greetings of President Hassan Rouhani and stated that Armenia has always been a good friend of Iran. He stressed that Iran supports the establishment of peace and ensuring of stability in the region and is ready to put in its possible efforts in this direction. He also stressed Iran’s interest in the full maintenance and ensuring of Armenia’s territorial integrity, noting that the Islamic Republic of Iran attaches importance to the respect for the norms of international law.
The Armenian president and Iranian foreign minister also touched upon the Armenian-Iranian agenda and shared the view that the new challenges facing the region compel the countries to expand the agenda of political and economic relations.