Հայաստանում պետք է պարտադրել, որ երկրի ղեկավար պաշտոնը զբաղեցնել հավակնող անձը հոգեբուժական փորձաքննություն անցնի. այս պահանջը պետք է օրենսդրորեն սահմանենք: Այս մասին Երեւանի երկու թաղամասերի բնակիչների եւ «Հայաստան» դաշինքի շտաբների ներկայացուցիչների հետ հանդւպման ժամանակ նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Նույնիսկ վարորդական իրավունք ստանալու կամ որսորդական հրացան գնելու համար մարդ հոգեբույժի տեղեկանք է ունենում, «փսիխո» է վերցնում։
Հիմա ցուցակ գլխավորելու, վարչապետ դառնալու համար հոգեբուժական էքսպերտիզայի պետք է մարդը ենթարկվի օրենքով պարտադիր: Այն, ինչ այսօր անում է այս իշխանությունը, բանականության մեջ չի տեղավորվում։ Եթե մեր կիրականության մեջ կան նման երևույթներ, ուրեմն պրոբլեմն ուրիշ տեղ է։ Պարզապես նման մարդիկ չպետք է հայտնվեն բարձր պաշտոններին»,-ասաց նա:

В Армении необходимо обязать человека, претендующего на пост главы государства, проходить психиатрическую экспертизу. Это требование нужно закрепить законодательно. Об этом в ходе встречи с жителями двух кварталов Еревана и представителями штабов блока «Айастан» заявил второй президент Армении, возглавляющий блок «Армения» Роберт Кочарян.
«Даже для получения водительских прав или покупки охотничьего ружья у человека требуют  справку от психиатра.
Теперь, чтобы возглавить список, стать премьер-министром, человек в обязательном порядке должен пройти психиатрическую экспертизу. То, что вытворяет эта власть, не укладывается в голове. Но раз есть такие явления, значит, проблема в ином. Просто такие люди не должны оказываться на высоких постах», - заявил Роберт Кочарян.