Եմենի արեւելքում գտնվող եւ առեղծվածներով ու պատմություններով հարուստ Բարհաութ ջրհորը՝ «հայտնի որպես «դժոխքի ջրհոր», բնության սակավ հայտնի հրաշք է, տեղեկացնում է AFP-ը։
Հսկայական անցքը Ալ Մահրա նահանգի անապատում ունի 30 մետր լայնություն եւ 100-250 մետր խորություն։ Համաձայն տեղական ավանդապատումների՝ այն ստեղծվել է որպես բանտ դեւերի համար, ինչի մասին վկայում է դրա խորքերից տարածվող գարշահոտությունը։
Եմենի պաշտոնական անձինք ասում են, որ չգիտեն, թե ինչ կա դրա խորքում։ «Այն շատ խորն է, մենք երբեք չենք հասել մինչեւ ջրհորի հատակը, քանի որ այնտեղ թթվածինը քիչ է եւ օդափոխություն չկա»,- ասել է Մահրայի երկրաբանական հետախուզման եւ հանքային պաշարների վարչության գլխավոր տնօրեն Սալահ Բաբհեյրը։
«Մենք իջել ենք ջրհոր, որի խորությունը գերազանցում է 50-60 մետրը։ Մենք նկատել ենք տարօրինակ բաներ դրա ներսում։ Մենք նաեւ մի ինչ-որ տարօրինակ բան ենք զգացել... Դա հանելուկային իրավիճակ է»։
Արեւի լույսը չի թափանցում ջրհորի ներսը, եւ եզրերից քիչ բան է երեւում՝ թռչուններից բացի, որոնք դուրս են թռչում խորությունից։
Տեսաօպերատորները, որոնք փորձել են գտնել ջրհորի ներքին մասի խոշոր պլաններ, ասում են, որ դրանք գրեթե անհնար է տեսագրել. սնահավատությունը վկայում է, որ ճեղքի կողքին գտնվող առարկաները կարող են ներքաշվել ջրհորի կողմից։
Բաբհեյրը ասել է, որ ջրհորը «միլիոնավոր տարիների պատմություն ունի»։ «Այս վայրերը լրացուցիչ հետազոտություններ են պահանջում»,- ասել է նա։
Դարերի ընթացքում պատմություններ են շրջել չար, գերբնական կերպարների մասին, որոնք հայտնի են որպես ջրհորում ապրող ջիներ։
Շատ տեղաբնակների դուր չի գալիս այցելությունը այդ հսկայական անցքին կամ էլ անգամ խոսելը դրա մասին. նրանք վախենում են դժբախտությունից խորխորատի պատճառով, որը, ինչպես վկայում է լեգենդը, սպառնում է Երկրի կյանքին։

Окруженный тайнами и рассказами о демонах, колодец Бархаут на востоке Йемена, известный как «Колодец ада», - это малоизвестное чудо природы, передает AFP
Гигантская дыра в пустыне провинции Аль-Махра имеет ширину 30 метров и глубину от 100 до 250 метров. Согласно местным преданиям,  он был создан как тюрьма для демонов - репутация поддерживается зловонными запахами, исходящими из его глубин.
Официальные лица Йемена говорят, что не знают, что находится в глубине. «Он очень глубокий - мы никогда не доходили до дна этого колодца, так как там мало кислорода и нет вентиляции», - сказал Салах Бабхейр, генеральный директор управления геологической разведки и минеральных ресурсов Махры.
«Мы спустились в колодец, глубина которого превышает 50-60 метров. Мы заметили странные вещи внутри. Мы также почувствовали нечто странное ... Это загадочная ситуация».
Солнечный свет не проникает далеко внутрь сооружения, и с краев мало что видно, кроме птиц, которые вылетают из его глубины.
Видеооператоры, пытающиеся найти крупные планы внутренней части колодца, говорят, что их практически невозможно запечатлеть - местное суеверие гласит, что предметы, находящиеся рядом с отверстием, может засосать в него.
Бабхейр сказал, что колодцу «миллионы и миллионы» лет. «Эти места требуют дополнительных исследований», - сказал он.
На протяжении веков ходили истории о злобных, сверхъестественных фигурах, известных как джинны, живущих в колодце.
Многим местным жителям не нравится посещать огромную дыру или даже говорить о ней, из опасений  несчастья из пропасти, которая, как гласит легенда, угрожает жизни на самой Земле.