Ավարտվել է  «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի ղեկավար, բժիշկ-վնասվածքաբան, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի նկատմամբ կալանավորման կիրառման հարցի քննարկումը, վճիռը կհրապարակվի հունիսի 23-ին: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Չարչյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը:
«Քիչ առաջ ավարտվեց «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի ղեկավար, բժիշկ-վնասվածքաբան, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի նկատմամբ կալանավորման կիրառման հարցի քննարկումը: Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ որոշում կայացնելու համար։Դատական ակտը կհրապարակվի 23.06.2021թ. Բավականին լարված եւ ծավալուն քննարկում է տեղի ունեցել»,- գրել է նա։
Նշենք, որ Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 154.2-րդ հոդվածի (նտրողներին կաշառք տալը, ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով։ Արմեն Չարչյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում, փաստաբաններն էլ այն համարում են քաղաքական հետապնդում:
Ըստ ՀՔԾ քննիչի՝ Չարչյանը եթե մնա ազատության մեջ, ապա կթաքնվի վարույթն իրականացնող մարմնից ու կխոչընդոտի գործի քննությանը։
Հիշեցնենք, որ Չարչյանին ձերբակալելը դատարանը ճանաչել էր ոչ իրավաչափ։ Նա ազատ արձակվելուց հետո ասուլիս էր հրավիրել, որի ժամանակ անդրադարձել էր հարուցված քրեական գործին ու պնդել, որ այն «կարված գործ է»։

The discussion of the issue of arresting Izmirlian Medical Center director, doctor-traumatologist, Professor Armen Charchyan is over. His lawyer Erik Aleksanyan on Tuesday wrote about this on Facebook.
"The court left for the consultation room to make a decision. The judicial act will be published on 23.06.2021. There was a rather tense and extensive discussion," he added.
To note, Charchyan has been charged under the Criminal Code article on vote buying, violating the ban on charity during elections, or obstructing the exercise of the voter's free will. Armen Charchyan denies the accusation, and his lawyers consider it political persecution.
According to the Special Investigation Service, if Charchyan remains in freedom, he will hide from the body conducting the proceedings and will obstruct the investigation of the criminal case.
To note, the earlier arrest of Armen Charchyan was recognized by the court as illegal. After his release, he held a press conference, during which he spoke about the criminal case against him and argued that it was a concocted case.