Հռոմի Սրբազան կայսրության առաջին կայսր Օտտո Մեծի կառուցած 1000-ամյա եկեղեցու մնացորդները հայտնաբերվել են Գերմանիայի եգիպտացորենի դաշտերից մեկի տակ։ Հնագետները հայտնաբերել են 30 մետրանոց շինության հիմնապատեր Այսլեբեն քաղաքից (Սաքսոնիա-Անհալթ) ոչ հեռու, տեղեկացնում է Planet- today-ը։
Եկեղեցին, որն օգտագործվել է ավելի քան 500 տարի, կառուցվել է մ.թ. 968թ. եւ, ինչպես կարծում են, նվիրված է եղել սուրբ Ռադեգունդային՝ VI դարի ֆրանկյան թագուհուն, որն ամուսնուն հիմնել է տվել կանանց վանք։
Օտտո I-ը, որը հայտնի է որպես Մեծ, գերմանացի թագավոր էր 936 թվականից, որի կառավարումը համարվում է Հռոմեական Սրբազան կայսրության սկիզբը, քանի որ հենց նա է դարձել նրա առաջին կայսրը 962թ. եւ կառավաել մինչեւ իր մահը 973թ.։ Հռոմեական Սրբազան կայսրությունը անվանվել է ի պատիվ Հռոմեական կայսրության եւ համարվել է դրա ընդլայնումը՝ ուղղված կաթոլիկության՝ որպես կայսրությունում միակ կրոնի վերականգնմանն ու բողոքականության ճնշմանը։
Օտտոն կառուցել է բազմաթիվ շքեղ եկեղեցիներ ողջ Կենտրոնական Եվրոպայում, այդ թվում վերջերս հայտնաբերվածը Գերմանիայում։ Այդ կառույցը, մասնագետների խոսքով, նախագծվել էր որպես մինի-տաճար՝ 30 մետր երկարությամբ եւ 20 մետր լայնությամբ։
Չնայած եկեղեցին գործել է հինգ դար, այն վերջնարդյունքում քանդվել է բողոքական Ռեֆորմացիայի՝ Արեւմտյան եկեղեցու պառակտման ժամանակ՝ բողոքականության եւ այն բանի միջեւ, որն այժմ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցին է։ Կարծիք կա, որ Ռեֆորմացիան կազմակերպվել է 1571թ., երբ գերմանացի վանական եւ համալսարանի պրոֆեսոր Մարթին Լյութերը իր 95 թեզիսները տեղադրեց Վիտենբերգի ամրոցի եկեղեցու դռներին։ Լյութերը պնդում էր, որ եկեղեցին պետք է բարեփոխել, եւ հավատում էր, որ մարդիկ կարող են փրկվել միայն Հիսուս Քրիստոսի հանդեպ անձնական հավատով ու Աստծո ողորմածությամբ։
Նա կարծում էր, որ կաթոլիկական եկեղեցու գործելակերպը՝ ուշադրությունը կենտրոնացնել առարկաների եւ գործողությունների վրա, որոնց թվում նա ներառում էր ուխտագնացությունը, ինդուլգենցիաների վաճառքը ներում ստանալու համար, եւ սրբերին ուղղված աղթոքները, անբարո է։ Ֆրանսիացի լուսավորիչ գրող Վոլտերը ժամանակին սարդոնիկ կերպով նշել է. «Այդ ագլոմերացիան, որը կոչվում էր եւ մինչեւ հիմա էլ կոչում է իրեն Հռոմեական Սրբազան կայսրություն, ոչ սրբազան էր, ոչ Հռոմեական, ոչ էլ կայսրություն էր»։ Պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել է նաեւ գերեզմանատեղի՝ 70 գերեզմանով եւ մի քանի քարե դամբարաններով, որոնք, հետազոտողների խոսքով, օգտագործվել են որպես շրջանի արիստոկրատ ընտանիքների  թաղման տեղեր։ Բացի այդ, հայտնաբերվել են Օսմանյան կայսրության ժամանակների բազմաթիվ կրծքազարդեր բրոնզից, էմալից եւ ապակուց (ուղղանկյուն եւ կլոր)։ Հնագետները գտել են նաեւ մի քանի մետաղադրամ եւ 14-15 դարերի հախճասալե վառարան, զանգի կտոր, բրոնզե ճարմանդներ, դանակներ եւ տարբեր կահկարասի։

1000-летняя церковь, построенная Отто Великим, первым императором Священной Римской империи, была обнаружена под кукурузным полем в Германии. Археологи обнаружили фундаментные стены 30-метрового сооружения недалеко от города Айслебена в немецкой земле Саксония-Анхальт, передает Planet- today
Церковь, которая использовалась более 500 лет, была построена в 968 году нашей эры и, как полагают, была посвящена святой Радегунде, франкской королеве VI века,  которая привела своего мужа к основанию женского монастыря.
Отто I, традиционно известный как Великий, был немецким королем с 936 года, правление которого считается началом Священной Римской империи, поскольку именно он стал ее первым императором в 962 году и правил вплоть до своей гибели в 973 году. Священная Римская империя была названа в честь Римской империи и считалась ее расширением, направленным на восстановление католицизма как единственной религии в империи и подавление протестантизма.
Отто построил множество роскошных церквей по всей Центральной Европе, в том числе недавно обнаруженную в Германии. Эта структура, по словам специалистов, была спроектирована как мини-собор, длиной в 30 метров и шириной в 20 метров.
Хотя церковь действовала в течение пяти веков, она была в конечном итоге снесена во время протестантской Реформации - раскола Западной церкви на протестантизм и то, что сейчас является Римско-католической церковью. Считается, что Реформация была организована в 1571 году, когда Мартин Лютер, немецкий монах и профессор университета, разместил свои 95 тезисов на дверях замковой церкви в Виттенберге. Лютер утверждал, что церковь необходимо реформировать, и верил, что люди могут быть спасены только личной верой в Иисуса Христа и благодатью Божьей.
Он считал, что практика католической церкви сосредоточивать внимание на предметах и действиях, в число которых он включал паломничество, продажу индульгенций для получения прощения и молитвы, обращенные к святым, аморальна. Французский писатель-просветитель Вольтер в свое время сардонически заметил: «Эта агломерация, которая называлась и до сих пор называет себя Священной Римской империей, не была ни священной, ни Римской, ни империей».
Во время раскопок также было найдено кладбище с 70 могилами и несколькими каменными гробницами, которые, по словам исследователей, использовались как место захоронения аристократических семей региона. Кроме того, были обнаружены многочисленные дисковые броши времен Османской империи, сделанные из бронзы, эмалированные и со стеклянными вставками прямоугольной и круглой формы. Также археологи нашли несколько монет и изразцовую печь 14-15 веков, фрагмент колокола,  пряжки из бронзы, ножи и различную утварь.