Հուլիսի 8-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովի հետ:
ՊՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են իրադրությունը Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի հայ-ադրբեջանական սահմագոտիներում և դրա հանգուցալուծման ուղիները, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքը:
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Վալերի Գերասիմովն անդրադարձել են հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության խորացմանն ուղղված երկկողմ ծրագրերի ու գործողությունների քննարկման նպատակով առաջիկա օրերին Հայաստան ժամանող ՌԴ ՊՆ պատվիրակության հետ նախատեսվող բանակցությունների օրակարգը, ինչպես նաև ՀՀ զինված ուժերում մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների ընթացքը:

Acting Minister of Defense of Armenia Vagharshak Harutyunyan today held phone talks with Chief of the General Staff of the Russian Armed Forces, army general Valery Gerasimov.
As reported the Armenian Ministry of Defense, the interlocutors discussed the situation in the Armenian-Azerbaijani border sectors in Gegharkunik and Syunik Provinces and the paths to solve the situation, as well as the course of implementation of the mission of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Harutyunyan and Gerasimov also touched upon the agenda of negotiations to be held with the delegation of the Ministry of Defense of the Russian Federation which will be arriving in Armenia in the next few days to discuss the bilateral plans and actions for deepening of the Armenian-Russian military cooperation, as well as the course of implementation of large-scale reforms that the Armed Forces of Armenia have launched.