Ես այդպես էլ չհասկացա, թե ինչո՞ւ այդպիսի քննարկում ծավալվեց պաշտպանության նախարարի՝ կրակելու հրաման տալու հետ կապված։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Տարօրինակն ու անթույլատրելին այն էր, որ մինչ այդ կար հակառակ հրաման՝ չկրակել։ Արդյունքում գիտենք, թե ինչ տեղի ունեցավ Սյունիքի և Գեղարքունիքի հատվածում։
Սրանք մոռացել էին, որ 2-3 ամիս հպարտանում էին, որ սահմանագծին մարտեր, փոխհրաձգություն չի եղել՝ առանց կրակոցի էին զիջել/հանձնել ՀՀ տարածքները։
Իմ իմացած բանակում ցանկացած զինծառայող՝ շարքայինից սպայակազմ գիտի, եթե կա դիրքի ուղղությամբ անմիջական հարձակում, ապա պետք է գործի՝ կրակ բացի։

Я так и не понял, почему развернулось такое обсуждение в связи с приказом министра обороны стрелять? Об этом написал на своей странице в Facebook депутат от блока «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Странным и недопустимым было то, что до этого действовал обратный приказ - не стрелять. В результате, мы знаем, что произошло на участках в Сюнике и Гегаркунике.
Эти забыли, что еще 2-3 месяца назад гордились тем, что на границе не было боев, перестрелок, без единого выстрела они уступили/сдали территории РА.
В армии, которую я знаю, любой военнослужащий, от солдата до офицера, знает, что в случае нападения на позицию надо действовать - открыть огонь.
Вот тебе раз, уже имеется приказ стрелять. Наступит время, и мы выясним, почему, с какой целью до этого действовал приказ НЕ СТРЕЛЯТЬ».
Напомним, что накануне в качестве большой сенсации распространился приказ нового министра обороны Армении стрелять по нарушающим суверенитет Армении азербайджанским военным.