Փաստաբանների, բժիշկների, դեղագործների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների, լրագրողների և այլ ոլորտների մասնագետների մասնակցությամբ ստեղծվել է «ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությունը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Փաստաբանների պալատի նախագահ, «Զարթոնք» ազգային-քրիստոնեական կուսակցության նախագահ Արա Զոհրաբյանը:
«Նախաձեռնության առաջին քննարկման ժամանակ ելույթներ են ունեցել մասնավորապես՝ փաստաբաններ՝ Արա Զոհրաբյանը, Արաքս Վարդանյանը,Նաիրա Արտաշեսյանը, բժիշկներ՝ Դմիտրի Հարությունյանը, Տիգրան Գրիգորյանը, Նունե Ներսիսյանը, ՏՏ ոլորտի մասնագետներ Արթուր Գրիգորյանը և Վարդան Կատվալյանը: Քննարկումների ժամանակ հստակեցվել են նախաձեռնության խնդիրները և հետագա գործողությունների ընդհանուր ծրագիրը:
«ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությունը՝
1. ապակուսակցական միավորում է, որը նպաստելու է բնակչության իրազեկմանը և մարդու հետևյալ իրավունքների պաշտպանությանը՝
• Մարդն իրավունք ունի չենթարկվել առանց իր ազատ և հստակ արտահայտած համաձայնության բժշկական կամ այլ փորձերի.
• Մարդն իրավունք ունի բժշկական միջամտությունից հրաժարվելու.
• Մարդն իրավունք ունի չկրելու օրենքով չնախատեսված և/կամ Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքներին հակասող օրենքներով նախատեսված պարտականություններ.
2. ձևավորել է երեք խումբ՝ իրավական, առողջապահական և տեղեկատվական, որոնք մշտապես համալրվելու են.
3. բաց է անդամակցության համար.
4. կազմակերպելու է ՀՀ առողջապահության նախարարի 20.08.2021թ. թիվ 65-ն հրամանի վիճարկումը ՀՀ վարչական դատարանում: Նշված հրամանն ուժի մեջ է մտնելու 01.10.2021թ-ից և աշխատողների համար սահմանում է յուրաքանչյուր 14 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտության մասին փաստաթուղթ ներկայացնել կամ պատվաստվել.
5. կատարելու է հարցումներ, կազմակերպելու է մասնագիտական քննարկումներ, ժողովներ, անհրաժեշտության դեպքում նաև բողոքի ակցիաներ.
6. Երևանում և մարզերում կազմակերպելու է քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը՝ իրավական հալածանքներից:
«ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությունը գտնում է, որ՝
-Պատվաստվելու հարցը պետք է լինի յուրաքանչյուր քաղաքացու գիտակցված որոշումը (ազատ կամքը).
-Չի կարելի պատվաստվածների և չպատվաստվածների միջև խտրականություն դնել՝ հանրության առողջության պահպանման տեսակետից, քանի որ պատվաստվածները նույնպես կարող են վարակվել և վարակել.

При участии юристов, врачей, фармацевтов, IT-специалистов, журналистов и других специалистов создана инициатива «Свободная воля». Об этом на своей странице в Facebook сообщил председатель Палаты адвокатов, председатель Национально-христианской партии «Зартонк» Ара Зограбян.
«В ходе первого обсуждения инициативы выступили юристы Ара Зограбян, Аракс Варданян, Наира Арташесян, врачи Дмитрий Арутюнян, Тигран Григорян, Нуне Нерсисян, IT-специалисты Артур Григорян и Вардан Катвалян. Были уточнены вопросы инициативы и общий план дальнейших действий.
Инициатива «Свободная воля»:
1. является непартийным объединением, которое будет способствовать информированию населения, защите прав человека:
• Человек имеет право не подчиняться без его или ее свободного и явного согласия на проведение медицинских или других экспериментов.
• Человек имеет право отказаться от медицинского вмешательства.
• Человек имеет право не выполнять обязательства, не предусмотренные законом и/или противоречащие правам, гарантированным Конституцией.
2. Сформированы три группы: юридическая, медицинская и информационная, которые будут постоянно пополняться.
3. Инициативы открыта  для членства.
4. 20.08.2021  инициатива организует обжалование приказа министра здравоохранения № 65 в Административном суде РА.  Приказ вступает в силу с 01.10.2021 г и предусматривает предоставление отрицательного ПЦР-теста 14 дней или вакцинацию.
5. будет проводить исследования, организовывать профессиональные дискуссии, встречи и, при необходимости, протесты.
6. В Ереване и областях организует защиту прав граждан от судебных преследований.
Инициатива «Свободная воля» считает, что:
- Вопрос о вакцинации должен быть осознанным решением (свободной волей) каждого гражданина.
- С точки зрения охраны общественного здоровья не допускается различать вакцинированных и невакцинированных, поскольку вакцинированные также могут быть инфицированы.