Հունաստանը կոշտ տուգանքներ է սահմանել COVID-19-ի դեմ պատվաստման կեղծ վկայականների համար, երբ պատվաստման պետական կենտրոնի աշխատակիցն ազատվել է աշխատանքից մի քանի տասնյակ մարդկանց կեղծ փաստաթղթեր ստանալու հարցում օգնելու մեջ, հաղորդում է AP-ն:
Առողջապահության նախարար Թանոս Պլեվրիսը հայտարարել է, որ խորհրդարանը հաստատել է 5000 եվրոյի չափով տուգանք սահմանելու մասին օրինագիծը: Տեղական բժշկական հաստատությունները, որոնք տրամադրել են COVID-19-ի համար կեղծ փաստաթղթեր, տուգանվել էն մինչեւ 50 000 եվրոյի չափով:
«Մարդիկ, որոնք պատրաստվում են անել այդ գործողությունները, պետք է իմանան, որ աշխատանքից կհեռացվեն, նրանք կարող են բախվել քրեական հետապնդման եւ նրանք ստիպված կլինեն բախվել քրեական հետապնդման հետ եւ պետք է մեծ գումարների վճարեն»,-ասել է Պլեւրիսը ERT TV պետական հեռուստաալիքին:
Նրա խոսքով՝ տուգանքները կլինեին շատ ավելի կոշտ, եթե կեղծիքը հնարավոր լիներ ուղղակիորեն կապել վիրուսի տարածման հետ:

Греция ввела жесткие штрафы за поддельные свидетельства о вакцинации против COVID-19 после того, как сотрудник государственного центра вакцинации был отстранен от работы за то, что помог нескольким десяткам человек получить поддельные документы, передает AP.
Министр здравоохранения Танос Плеврис заявил, что парламент одобрил законодательную поправку о наложении штрафов в размере 5000 евро. Частные медицинские учреждения, выдавшие поддельные документы на COVID-19, могут быть оштрафованы на сумму до 50 000 евро.
«Люди, планирующие совершить эти действия, должны знать, что их уволят, они могут столкнуться с уголовным преследованием и им придется заплатить большие деньги», - сказал Плеврис государственному телеканалу ERT TV.
По его словам, штрафы были бы более суровыми, если бы подделку можно было напрямую связать с распространением вируса.