Ավստրալիայի սեյսմոլոգիական ծառայության կողմից չորեքշաբթի մայրցամաքի հարավ-արեւելյան ափին գրանցված երկրաշարժը 46 շենքերի մասնակի ավերման եւ էլեկտրաէներգիայի անջատման պատճառ է դարձել Մելբուռնի ավելի քան 35 հազար բնակիչների համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Վիկտորիա նահանգի փոխվարչապետ Ջեյմս Մերլինոյի խոսքով՝ տարածաշրջանն անցել է արտակարգ իրավիճակներին պատրաստվածության ռեժիմի, քանի որ Ազգային սեյսմոլոգիական ծառայությունը նախազգուշացրել է հետցնցումների հավանականության մասին, որոնց պետք է սպասել «հաջորդ շաբաթների կամ նույնիսկ ամիսների ընթացքում»: «Սեյսմոլոգները հաստատել են, որ կա նոր ցնցումների հավանականություն եւ նոր երկրաշարժերի վտանգ»,- ասել է Մերլինոն առցանց ճեպազրույցի ժամանակ: Նահանգի ​​փրկարար ծառայությունը նախազգուշացում է տարածել Վիկտորիայի բոլոր թաղամասերի համար:
Նահանգի կառավարությունում հայտնել են նաեւ, որ կան տվյալներ 46 մասամբ ավերված շենքերի մասին, որոնցից մի քանիսը գտնվում են Մենսֆիլդ գյուղում, որի մոտակայքում սեյսմոլոգներն արձանագրել են բնական աղետի առաջին հարվածը: Բացի այդ, հաղորդումներ են եղել Մելբուռնում եւ արվարձաններում փլուզումների մասին: Երկրաշարժի արդյունքում էլեկտրահաղորդման գծերի խզման հետեւանքով քաղաքի մի քանի հյուսիսային թաղամաս հոսանքազրկվել է: Մեգալոպոլիսի մոտ 35 հազար բնակիչ մնացել է առանց էլեկտրականության, սակայն, ինչպես հայտնել են քաղաքի արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները, մինչեւ երեկո էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը ամբողջությամբ կվերականգնվի:
Արտակարգ իրավիճակների արձագանքման կենտրոններ են ստեղծվել Մելբուրնից հյուսիս գտնվող Մենսֆիլդ եւ Բենալա քաղաքներում, ինչպես նաեւ՝ Դանդենոնգ մետրոպոլիայի հարավարեւելյան արվարձանում: Մելբուռնում բարձրահարկ շենքերի մի մասի բնակիչները տարհանվել են:
5.8 մագնիտուդով առաջին ցնցումները գրանցվել են տեղական ժամանակով 09:15-ին (Մոսկվայի ժամանակով 02:15-ին) Մենսֆիլդ գյուղի տարածքում (բնակչությունը՝ 4.7 հազար մարդ), որը գտնվում է Մելբուռնից 200 կմ դեպի հյուսիս -արեւելք: Ըստ սեյսմոլոգների՝ ստորգետնյա ցնցումների էպիկենտրոնը եղել է լեռներում, օջախը 10 կմ խորության վրա էր: Երկրորդ շարքը գրանցվել է 15 րոպե անց՝ 150 կմ դեպի հարավ, Թոմփսոն-դամ ամբարտակում՝ Մելբուռնից 180 կմ արեւելք, իսկ երրորդը՝ Թրեդբո գյուղի մոտ, որը գտնվում է Կանբերրայից 22 կմ հարավ:
Երկրաշարժը զգացվել է Վիկտորիայի եւ Նոր Հարավային Ուելսի մի քանի շրջաններում, Կանբերրայում, Ադելաիդայում եւ Սիդնեյի արեւմտյան արվարձաններում, ինչպես նաեւ Թասմանիայի Լաունսեստոն քաղաքի մերձակայքում, սակայն ամենաուժեղ ցնցումները եղել են Մելբուրնում եւ Մենսֆիլդում: Աղետի զոհերի մասին տվյալներ չկան, Վիկտորիա նահանգի արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները հաստատել են, որ երկրաշարժից հետո ցունամիի վտանգ չկա:

Землетрясение, зафиксированное в среду австралийской государственной сейсмологической службой на юго-восточном побережье континента, стало причиной частичного разрушения 46 зданий и отключения электричества более чем для 35 тыс. жителей Мельбурна, передает ТАСС.
По словам заместителя премьер-министра штата Виктория Джеймса Мерлино, регион перешел в режим готовности к чрезвычайным ситуациям, поскольку национальная сейсмологическая служба предупредила о возможности повторных подземных толчков, которых следует ждать «в течение следующих недель или даже месяцев». «Сейсмологи подтвердили, что существует вероятность дальнейших подземных толчков, и риск новых землетрясений существует», - сказал Мерлино в ходе онлайн-брифинга. Служба спасения штата выпустила соответствующее предупреждение для всех районов Виктории.
Также в правительстве штата сообщили, что есть данные о 46 частично разрушенных зданиях, часть которых расположена в поселке Мансфилд, близ которого сейсмологи зарегистрировали первый удар стихии. Кроме того, поступили сообщения об обрушениях в Мельбурне и пригородах. Несколько северных районов города оказались обесточены в результате обрыва линий электропередач, вызванного землетрясением. Без электроэнергии остались порядка 35 тыс. жителей мегаполиса, однако, как сообщили аварийные службы города, до вечера электроснабжение будет полностью восстановлено.
Центры экстренного реагирования были созданы в Мансфилде и Беналле, расположенных севернее Мельбурна, а также в юго-восточном пригороде мегаполиса Данденонге. Жильцы части высотных зданий в Мельбурне эвакуированы в качестве меры предосторожности.
Первые подземные толчки магнитудой 5,8 были зафиксированы в 09:15 по местному времени (02:15 мск) в районе поселка Мансфилд (население 4,7 тыс. человек), расположенного в 200 км к северо-востоку от Мельбурна. По данным сейсмологов, эпицентр подземных толчков находился в горах, очаг залегал на глубине 10 км. Вторая серия была зафиксирована спустя 15 минут на 150 км южнее, у плотины Томпсон-дам в 180 км к востоку от Мельбурна, а третья - близ деревни Тредбо, расположенной в 22 км к югу от Канберры.
Землетрясение ощущалось в ряде регионов штатов Виктория и Новый Южный Уэльс, в Канберре, Аделаиде и в западных пригородах Сиднея, а также в окрестностях города Лонсестон на Тасмании, однако наиболее сильными подземные толчки были в Мельбурне и Мансфилде. Данных о пострадавших в результате удара стихии не поступало, служба по чрезвычайным ситуациям штата Виктория подтвердила, что угрозы цунами после землетрясения нет.