Սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների բարձր դինամիկայի առնչությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել զարգացնելու և ամրապնդելու տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը։ Առանձնահատուկ ընդգծվել են երկու կառավարությունների միջև համագործակցության առաջնահերթությունները` ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ։ Անդրադառնալով Արցախում ստեղծված իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ, և հավելել, որ հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորումը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո։
Երկուստեք կարևորվել է ջանքերի գործադրումը՝ տարածաշրջանում դեէսկալացիայի ուղղությամբ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը մեկ անգամ ևս իր երախտագիտությունն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կապակցությամբ՝ նշելով, որ այն կարևոր քայլ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, ինչպես նաև նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման պայքարի գործում:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Нью-Йорке для участия в 76-й сессии Генассамблеи ООН, 24 сентября встретился с заместителем госсекретаря США по политическим вопросам Викторией Нуланд.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД РА, в ходе встречи стороны выразили удовлетворение высокой динамикой армяно-американских отношений, выразив готовность к дальнейшему развитию и укреплению сотрудничества в различных сферах. Собеседники особо указали приоритеты взаимодействия между правительствами двух стран в направлении развития демократических институтов, укрепления верховенства закона и борьбы с коррупцией.
Мирзоян и Нуланд также обменялись мнениями вокруг вопросов региональной безопасности. Касаясь ж ситуации в Арцахе, глава МИД РА высоко оценил позицию США по возобновлению переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта. В этом контексте он добавил, что долгосрочное и всеобъемлющее урегулирование конфликта должно происходить под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Стороны также отметили важность усилий по деэскалации ситуации в регионе.
Мирзоян вновь выразил благодарность за признание Геноцида армян президентом США Джо Байденом, назвав это важным шагом в борьбе за признание и осуждение Геноцида армян, а также в деле предотвращения новых геноцидов.