Սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների բարձր դինամիկայի առնչությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել զարգացնելու և ամրապնդելու տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը։ Առանձնահատուկ ընդգծվել են երկու կառավարությունների միջև համագործակցության առաջնահերթությունները` ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ։ Անդրադառնալով Արցախում ստեղծված իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ, և հավելել, որ հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորումը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո։
Երկուստեք կարևորվել է ջանքերի գործադրումը՝ տարածաշրջանում դեէսկալացիայի ուղղությամբ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը մեկ անգամ ևս իր երախտագիտությունն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կապակցությամբ՝ նշելով, որ այն կարևոր քայլ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, ինչպես նաև նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման պայքարի գործում:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in New York to participate in the 76th session of the UN General Assembly, met on September 24 with US Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the high dynamics of Armenian-American relations, expressing their readiness to further develop and strengthen cooperation in various spheres. The sides highlighted the priorities of interaction between the governments of the two countries in the direction of developing democratic institutions, strengthening the rule of law and fighting corruption.
Mirzoyan and Nuland also exchanged views on regional security issues. Touching upon the situation in Artsakh, the Armenian Foreign Minister highly appreciated the US position on the resumption of negotiations on a peaceful settlement of the Karabakh conflict. In this context, he added that a long-term and comprehensive settlement of the conflict should take place under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairs.
The parties also noted the importance of efforts to de-escalate the situation in the region.
Mirzoyan again expressed gratitude for the recognition of the Armenian Genocide by US President Joe Biden, calling it an important step in the struggle for the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, as well as in the prevention of new genocides.