Թուրքական բանակի հրետանին ուրբաթ օրը գնդակոծել է Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Այն Դեկնա եւ Բեյլունիա բնակավայրերը, որոնք վերահսկում են քրդական ստորաբաժանումները։
Al Mayadeen հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝ հարձակման հետեւանքով վնաս է հասցվել բնակելի շենքերին եւ կենցաղային շինություններին, խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի մասին տեղեկություն չկա, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Քուրդ զինյալները պատասխան կրակ են բացել Ազազ սահմանային շրջանի վրա, որտեղից հրետանային արկեր են արձակվել։
Ավելի վաղ կատաղի փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել քրդական ստորաբաժանումների եւ Թուրքիայի կողմից աջակցվող զինված ընդդիմադիր խմբավորումների միջեւ։ Գրոհայինները փորձել են առաջ շարժվել դեպի Այն Դեկնա գյուղ եւ գրավել այն՝ Հալեպի նահանգային կենտրոնից 40 կմ հեռավորության վրա գտնվող Թել Ռիֆաաթ քաղաքի վրա հարձակման համար շահավետ հենակետ ստեղծելու համար։ Սակայն, ինչպես հայտնում է Al Mayadeen-ը, քրդերը հետ են մղել թուրքամետ ուժերի առաջխաղացումը։
Հոկտեմբերի 27-ին թուրքական զորքերը Սիրիայի հյուսիս են ուղարկել երկու շարասյուն՝ զրահատեխնիկայով, զենքով, զինամթերքով եւ նյութատեխնիկական սարքավորումներով։ Ըստ քրդական աղբյուրների՝ ռազմական մատակարարումները վկայում են այն մասին, որ Անկարան պատրաստվում է անվտանգության գոտու ընդլայնման գործողության ։ 2018 թվականին քրդական ստորաբաժանումների դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողության ընթացքում թուրքական զորքերը գրավել են Աֆրին շրջանը՝ Հալեպից 65 կմ հեռավորության վրա։ Այդ պահից ի վեր քրդերը շարունակել են հարձակումները թուրք զինվորների եւ սիրիական ընդդիմության գրոհայինների վրա։

Артиллерия турецкой армии подвергла в пятницу обстрелу населенные пункты Айн-Декна и Бейлуния на севере Сирии, которые контролируют курдские отряды «Сил народной самообороны» (СНС). Как сообщил вещающий из Бейрута телеканал Al Mayadeen, в результате атаки нанесен ущерб жилым домам и хозяйственным постройкам, сведений о пострадавших среди мирных граждан не поступало, передает ТАСС
Курдские бойцы открыли ответный огонь по пограничному району Аазаз, откуда велся обстрел из артиллерийских орудий.
Ранее между отрядами СНС и формированиями вооруженной оппозиции, которую поддерживает Турция, произошли ожесточенные перестрелки. Боевики пытались продвинуться к поселку Айн-Декна и захватить его с тем, чтобы создать выгодный плацдарм для наступления на город Телль-Рифаат, расположенный в 40 км от провинциального центра Алеппо. Однако, как передал Al Mayadeen, курды отразили наступление протурецких сил.
27 октября турецкие войска направили на север Сирии две колоны с бронетехникой, оружием, боеприпасами и материально-техническими средствами. Как утверждают курдские источники, переброска военных грузов свидетельствует о том, что Анкара ведет подготовку к операции по расширению зоны безопасности, которая была создана в 2017 году в треугольнике между пограничными городами Джераблус - Эль-Баб - Аазаз.
В 2018 году в ходе операции «Оливковая ветвь» против отрядов СНС турецкими войсками был оккупирован регион Африн, находящийся в 65 км от Алеппо. С тех пор курды не прекращают нападений на турецких военнослужащих и боевиков сирийской оппозиции.