Հոկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հանդիպումը ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ռոստամ Ղասեմիի հետ։
ՀՀ դեսպանությունից, NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհի, «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու շինարարական աշխատանքներին և «Պարսից ծոց-Սև ծով» տրանսպորտային միջանցքին առնչվող հարցեր։ Երկուստեք կարևորվել է նշյալ ծրագրերի իրականացումը։
Հայտնելով, որ ավարտին են մոտենում Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհի շինաշխատանքները, և ընդգծելով 2022թ-ից Հայաստանում մեկնարկվող ճանապարհաշինարարական մեծ ծրագրի մասին` դեսպան Թումանյանը կարևորել է իրանական ընկերությունների մասնակցության հնարավորությունը այդ ծրագրին։
Հանդիպման վերջում նախարար Ղասեմին, փոխանցելով իրանական կողմի համագործակցության պատրաստակամության մասին, շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Թումանյանին կատարած աշխատանքի համար` հույս հայտնելով, որ ապագայում ևս կշարունակվի հայ-իրանական համագործակցությունը և կյանքի կկոչվեն նոր ծրագրեր։
Հիշեցնենք, որ Արտաշես Թումանյանը հետ է կանչվել Իրանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնից ու Իրանում ՀՀ նոր դեսպան է նշանակվել Արսեն Ավագյանը։

Ambassador of Armenia to the Islamic Republic of Iran Artashes Tumanyan today held a meeting with Minister of Roads and Urban Development of the Islamic Republic of Iran Rostam Ghasemi.
As reported the Embassy of Armenia, issues related to the alternative Goris-Kapan motorway, construction of the North-South highway and the Persian Gulf-Black Sea transport corridor were discussed during the meeting, and importance was attached to the implementation of the mentioned projects.
Ambassador Tumanyan informed that construction of the alternative Goris-Kapan motorway is almost over, emphasized the large road construction project being launched in Armenia in 2022 and attached importance to the possibility of the participation of Iranian companies in this project.
At the end of the meeting, Minister Ghasemi transmitted the Iranian side’s willingness for cooperation, expressed gratitude for the work done and voiced hope that new programs will be implemented.
Ambassador Tumanyan has been recalled and will be replaced by Armenia’s new Ambassador to Iran Arsen Avagyan.