Գեղարքունիքի մարզում գտնվող Սոթքի հանքավայրի աշխատակիցները տարհանվել են, հանքավայրի աշխատանքները դադարեցվել են։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «GeoProMining Gold» ընկերության ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը։
«Ես այս պահին կապ չունեմ հենց Սոթքի հետ, որ հասկանամ, թե այս պահին ինչ է կատարվում, բայց սահմանային գոտին անցնում է հանքավայրի տարածքով, դրա համար անվտանգության հարցն ապահովելու համար աշխատակիցները տարհանվել են և աշխատանքները դադարեցվել են»։
Ռուզաննա Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ հանքավայրում աշխատում է 700 մարդ։
Հիշեցնենք, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ վիճակը ծայրահեղ լարված է։ Ադրբեջանական Զինված ուժերի ստորաբաժանումների հարձակման հետևանքով սկսված մարտերի արդյունքում հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ, հայտնի է երկու մարտական դիրքի կորստյան մասին։ Հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները, համարժեք գործողություններով, հակառակորդին զինտեխնիկայի և մարդուժի մեծ կորուստներ են պատճառել։
Պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ հայկական կողմից գերեվարվել է 12 զինծառայող՝ 7 պայմանագրային և 5 ժամկետային զինծառայող։

Employees of the Sotk gold mine in Gegharkunik Province of Armenia have been evacuated, and mining operations have been terminated. This is what representative of GeoProMining Gold Ruzanna Grigoryan said during a conversation with Armenian News-NEWS.am.
“I don’t have contact with Sotk gold mine at this moment in order to understand what is going on now, but the border zone passes through the territory of the gold mine. To ensure safety, the employees were evacuated, and the operations were terminated,” she said, adding that 700 people work at the gold mine.
The situation in the eastern direction of the Armenian-Azerbaijani border remains extremely tense. As a result of the battles that began after the units of the Armed Forces of Azerbaijan launched an attack, the Armenian side has casualties and injured, and there is news about the loss of two Armenian military posts. The units of the Armenian Armed Forces have made the adversary suffer major losses of armored vehicles and manpower through adequate actions.
The Ministry of Defense reports that 12 Armenian servicemen are captured, including 7 contractual servicemen and 5 conscripts.