Երկրի առաջին դեմքերին բժշկական օգնություն տրամադրելը շատ անհրաժեշտ և ճիշտ մոտեցում է: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ անդրադռանալով հարցին, թե որքանով է արդար, որ վարչապետը, նախագահը ունենան անձնական բժիշկ, իսկ զինծառայողները արտահերթ չսպասարկվեն:
Նա հորդորեց մի հարթությունում չդիտարկել զինծառայողներին արտահերթ բուժսպասարկում տրամադրելու նախագծին բացասական եզրակացություն տալու, սակայն վարչապետին, նախագահին, ԱԺ նախագահին պետբյուջեի միջոցներով անձնական բժիշկ տրամադրելու փաստերը։
«Իրար հետ կապ չունեցող երկու հասկացությունները բերում եք նույն հարթության վրա։ Մեր զինծառայողները և նրանց ընտանիքների անդամները արտոնյալ պայմաններով օգտվում են բժշկական օգնությունից՝ իրենց նախընտրությամբ, թե որ բժշկական կենտրոնից օգտվեն», - ասաց Ավանեսյանը։
Ինչ վերաբերում է երկրի առաջին դեմքերի անվճար բուժօգնությանը, ապա դա, Ավանեսյանի խոսքով, նաև ազգային անվտանգության հարց է։
«Առաջին դեմքերը, նաև այլ երկրներից ժամանող բարձրաստիճան հյուրերը ևս պիտի օգտվեն անհրաժեշտ բժշկական օգնությունից։ Դա ընդունված, ճիշտ պրակտիկա է», - ասաց Ավանեսյանը։

Предоставление медицинской помощи первым лицам страны – очень нужный и правильный подход. Об этом заявила в беседе с журналистами 30 ноября министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, отвечая на вопрос, насколько справедливо, что у премьер-министра и президента имеется личный врач, а военнослужащие без очереди не обслуживаются.
Она призвала не рассматривать на одной плоскости отрицательное заключение, данное по части законопроекта о внеочередном  медобслуживании военнослужащих, и факт предоставления личного врача премьер-министру, президенту, спикеру парламента за счет средств госбюджета.
«Вы ставите на одну плоскость два понятия, которые не связаны друг с другом. Наши военнослужащие и их семьи пользуются медицинскими услугами на льготных условиях, они по своему усмотрению выбирают, в какой медицинский центр обращаться», - заявила Аванесян.
Что касается оказываемой первым лицам государства бесплатной медицинской помощи, то, по ее словам, это еще и вопрос безопасности. «Первые лица, а также прибывшие из других стран высокопоставленные гости должны пользоваться необходимой медицинской помощью. Это принятая, правильная практика», - заключила министр.