Ես Սոչիում ընդունված եռակողմ փաստաթղթում հայկական շահի հետ համադրվող որեւէ կետ չեմ տեսնում: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 2-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
«Այնտեղ հղում է արվում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը գերիների մասով, բայց նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ էլ պարզ գրված էր, որ բոլորը բոլորի դիմաց պետք է փոխանակվեն, որը չի իրականացվում արդեն մեկ տարի: Հետեւաբար, չիրականացված կետի վրա հղում անելը աբսուրդ է: Ես կարծում էի, որ ՎՎ հարչապետը գոնե հատուկ կարծիք կգրեր այդ փաստաթղթին կից կամ որեւէ այլ ձեւով կարտահայտեր իր վերաբերմունքը, քանի որ մեկ տարի է անցել եւ մենք  չունենք գերիների վերադարձ: Ավելին, Ալիեւը հայտարարում է, որ նրանք ռազմական հանցագործներ են, իրենք գերիներ չունեն իրենց մոտ»,-ասաց նա:
Թովմասյանի խոսքով, այս պահին սահմանազատման գործընթաց կարող է սկսվել, բայց դա մեզ ամենեւին ձեռնտու չէ. «Որովհետեւ ստացվում է, որ մենք այդ ճանապարհով Արցախի վրա փակում ենք մեր վերջին դուռը եւ Արցախը մնում է  Ադրբեջանի կազմում անկլավի կարգավիճակով: Մենք դա երբեք չենք կարող թույլ տալ, քանի որ Արցախի կարգավիճակի հարցը չի հստակեցվել»:

Не вижу в принятом в Сочи трехстороннем документе какого-либо пункта, который отвечал бы интересам Армении. Об этом в Национальном Собрании в беседе с журналистами 2 декабря заявила депутат от оппозиционного блока «Честь имею» Тагуи Товмасян.
По ее словам, в новом документе, в частности, затрагивается заявление от 9 ноября прошлого года. Речь идет о пункте по взаимному обмену пленных. «В заявлении от 9 ноября 2020 года было четко указано, что обмен должен проводиться по принципу всех на всех. Однако это требование не реализуется уже год. Следовательно, ссылаться на нереализованный пункт трехстороннего заявления – абсурд. Я думала, что премьер-министр Армении хотя бы укажет свое особое мнение, приложенное к данному документу, либо выразит отношение каким-либо иным образом, потому что с тех пор прошел год, а мы до сих пор не вернули своих пленных. Более того, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявляет, что наши военнопленные – это военные преступники, и что у них нет пленных», - отметила парламентарий.
По мнению Товмасян, процесс демаркации может начаться, однако он совсем не выгоден армянской стороне. «Получается, что мы, таким образом, закрываем свою последнюю дверь в Карабах, и Карабах окажется в составе Азербайджана в статусе анклава. Мы никогда не сможем допустить такое, поскольку вопрос статуса Карабаха до сих пор не прояснен», - подчеркнула депутат.