«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հերթական անգամ կհանդիպի արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, հանդիպման օրակարգը բավական հագեցած է, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանների հստակեցման նպատակով ենթադրվող սահմանագծման և սահմանազատման խնդիրը, այդ գործընթացում ՀՀ կողմից կիրառվող փաստաթղթերի, քարտեզների օգտագործման հարցը, հայ-թուրքական օրակարգի հետ կապված թեման և այլն:
Կան նաև կրթական համակարգին առնչվող հարցեր, որոնցից մեկը վերաբերում է բուհերում հասարակագիտական առարկաների վերանայմանն ու ամբիոնների աշխատանքի վերաիմաստավորմանը: Այս ամենի հետ մեկտեղ, մեր ձեռքի տակ գտնվող օրակարգում կա երկու հարց, որոնք բավականին ուշագրավ են: Դրանցից մեկն այսպիսի ձևակերպում ունի. «Արտաքին քաղաքական հնարավոր զարգացումներ. ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ ՀՀ անդամակցության դադարեցման և հնարավոր այլընտրանքների քննարկում»:
Ի դեպ, հաջորդ իսկ կետը վերաբերում է եվրաինտեգրման գործընթացի խթանմանը: Փաստացի, հաստատվում են տեղեկությունները, որ իշխանական ու իշխանամերձ շրջանակներում շատ ակտիվ քննարկվում է ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին ՀՀ անդամակցության դադարեցնելու հարցը, թեպետ Փաշինյանն իր վերջին ասուլիսում նշել էր, թե չի կարծում, թե կդիտարկվի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը:
Ի դեպ, արտախորհրդարանական ուժերի այս միավորը, որ ստեղծվել է Փաշինյանի նախաձեռնությամբ, արդեն գրեթե ամբողջությամբ կազմված է մերձիշխանական ուժերից, առավելապես՝ արևմտապաշտ, առավել ևս, որ վերջերս խորհրդի կազմը լքեց նաև «Ալյանս» կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը»:

YEREVAN. – Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes. Today [PM] Nikol Pashinyan will once again meet with the representatives of the extra-parliamentary forces.
According to Past newspaper’s information, the agenda of the meeting is quite full (…).
(…). Along with all this, there are two matters on the agenda that we have that are quite noteworthy. One of them has such a wording: "Possible foreign policy developments: Discussion of termination of the RA membership in CSTO and EEU and possible alternatives.” By the way, the very next point [on this agenda] refers to the promotion of the European integration process.
In fact, the information is confirmed that the matter of termination of the RA's membership in the CSTO and EEU is being very actively discussed in the government and pro-government circles, although Pashinyan had noted at his last [press] conference that he does not believe the circumstance of leaving the CSTO will be considered.
By the way, this unit of extra-parliamentary forces, which was created on Pashinyan's initiative, is already almost entirely composed of pro-government forces, mostly pro-Western (…).