ԵՄ-ն ցանկանում է օգնել Լիբանանին խուսափել տնտեսական փլուզումից, բայց միայն այն դեպքում, եթե երկրի ղեկավարները կարգուկանոն հաստատեն: Այս մասին հայտարարել է Ավստրիայի արտգործնախարար Ալեքսանդր Շալենբերգը՝ Բեյրութում լիբանանցի գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո, հայտնում է AP-ն։
Նրա խոսքով՝ Լիբանանը պետք է գործարք կնքի Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ, շարունակի հետաքննել 2020 թվականի օգոստոսին նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունը եւ վերակառուցի ծանր վնաս կրած բանկային հատվածը:
«Անկեղծ ասած, մենք շատ մտահոգված ենք այն ամենով, ինչ տեղի է ունենում երկրում»,- ասել է Շալենբերգը: «Մեր ուղերձը՝ օգնեք մեզ օգնել ձեզ: Ավստրիան կշարունակի կանգնել լիբանանցիների կողքին, բայց մենք ուզում ենք լիբանանյան կողմից գործողություններ տեսնել»,- ասել է նա։
Լիբանանի տնտեսական ճգնաժամը Համաշխարհային բանկի կողմից ճանաչվել է 1850-ականներից ի վեր աշխարհում ամենածանր ճգնաժամերից մեկը: 2019 թվականի հոկտեմբերից ի վեր տասնյակ հազարավոր մարդիկ կորցրել են իրենց աշխատանքը, իսկ լիբանանյան ֆունտը կորցրել է իր արժեքի ավելի քան 90%-ը։ 6 միլիոն բնակչության գրեթե 80 տոկոսը, այդ թվում՝ 1 միլիոն սիրիացի փախստականներ, ապրում են աղքատության շեմից ցածր պայմաններում:

He said Lebanon should make a deal with the International Monetary Fund, continue investigating the August 2020 port bombing and restore the banking sector.
“Frankly we are very concerned about what is going on in the country,” Schallenberg said. “Our message is, help us to help you. Austria will continue to stand on the side of the Lebanese people but what we want to see is action on the side of Lebanon,” he said.
The economic crisis in Lebanon has been called by the World Bank one of the worst in the world since the 1850s. Tens of thousands of people have lost their jobs since October 2019, and the Lebanese pound has lost more than 90% of its value. Nearly 80% of the population of 6 million, including 1 million Syrian refugees, live below the poverty line.