Հինգշաբթի ցուցարարները փակել են Բեյրութի բոլոր հիմնական ճանապարհները և տրանսպորտային զարկերակներն ամբողջ Լիբանանում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Հինգշաբթի միկրոավտոբուսների եւ տաքսու վարորդները, ցամաքային տրանսպորտի միության կոչով, փակել են ճանապարհները վառելիքի եւ պարենային ապրանքների գների շարունակական բարձրացման եւ դոլարի նկատմամբ ազգային արժույթի նոր անկման պայմաններում:
Լիբանանի մայրաքաղաքում արգելափակվել են կենտրոնական հրապարակը, Համրա փողոցը, Վերդան թաղամասը եւ Քուվեյթի դեսպանատան տարածքում գտնվող օդանավակայան տանող մայրուղին։
Առավոտյան ժամը 5-ից ցուցարարները փակել են նաեւ Հալդեի շրջանում մայրաքաղաքը երկրի հարավին կապող գլխավոր ճանապարհը, իսկ Դաուր շրջանում՝ Բեյրութից դեպի հյուսիս տանող մայրուղին։
«Մենք ստիպված ենք նման միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի մեզ լսեն։ Նախորդ անգամ նախազգուշական ակցիա էինք կազմակերպել ու արգելափակել էինք առավոտյան հինգից տասը։ Այսօր առավոտյան ժամը չորսից փակել ենք բոլոր ճանապարհները։ Մենք պահանջներ ունենք՝ առաջին հերթին դոլարի փոխարժեքի կայունացման, պարենային ապրանքների գների կարգավորման հետ կապված։ Բենզինի գներն անընդունելի են դարձել եւ աճում են նույնիսկ հիմա, մինչ ակցիան շարունակվում է»,- պատմել է Նաբաթիայից ցամաքային տրանսպորտի միության անդամ Ահմադ Քուբեյսին:
Քուբեյիսիի խոսքով՝ կարեւոր է, որպեսզի լիբանանցիներն աջակցեն գործադուլին, քանի որ կենսապայմանները վատանում են բոլորի համար: «Եթե ուզում են ինչ-որ բան փոխել, թող բանտարկեն բանկիրներին եւ Կենտրոնական բանկի ղեկավարին։ Թող ստիպեն նրանց քայլեր ձեռնարկել, բայց մինչ այժմ կյանքի պայմանները միայն վատթարանում են»,- հավելել է Քուբեյսին։
Ցուցարար Աբու Ալի Մոհսենն ասել է, որ արհմիությունը եւ երկրի քաղաքացիները պետք է կառավարությունից եւ խորհրդարանից պահանջեն լուծումներ գտնել։ «Մարդիկ չպետք է տառապեն եւ սովամահ լինեն, քանի դեռ քաղաքական գործիչները պայքարում են իշխանության համար», - ասաց նա։
Ըստ մասնակիցների՝ համատարած բողոքի ակցիան կշարունակվի մինչեւ երեկոյան հինգը։ Այնուհետեւ միության ղեկավարը կհայտարարի հետագա քայլերի մասին։
Բեյրութում ակցիան այս պահին ընթանում է խաղաղ պայմաններում։ Մարդկանց ու իրավապահների կուտակումներ չկան։ Բանակն ու ոստիկանությունը չեն միջամտում ցուցարարների գործողություններին:

Demonstrators on Thursday blocked all major roads in Beirut and transport arteries throughout Lebanon, RIA Novosti reported.
On Thursday, at the call of the land transport union, minibus and taxi drivers closed roads against continued increases in fuel and food prices and amid a new fall in the national currency against the dollar.
In the Lebanese capital, the central square, Hamra street, Verdan district and the highway leading to the airport in the Kuwait embassy area have been blocked.
From 5 am, protesters also blocked the main road linking the capital with the south of the country in the Halde region, and the highway leading from Beirut to the north in the Daur region.
It is important that the Lebanese support the strike, according to Qubaisi, as living conditions are getting worse for everyone.
If they want to change something, let them jail the bankers and the head of the central bank. Let them force them to take action, but so far the living conditions are only getting worse, added Kubeisi.
Demonstrator Abu Ali Mohsen said that the union and citizens of the country as a whole should demand that the government and parliament find solutions.
“People should not suffer and starve while politicians are fighting for power,” he said.
According to the participants, the widespread protest will continue until five in the evening. After the head of the union will announce the next steps.
In Beirut, the action is currently taking place peacefully. There are no crowds of people and law enforcement officers. The army and police do not interfere with the actions of the demonstrators.