Հինգշաբթի ցուցարարները փակել են Բեյրութի բոլոր հիմնական ճանապարհները և տրանսպորտային զարկերակներն ամբողջ Լիբանանում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Հինգշաբթի միկրոավտոբուսների եւ տաքսու վարորդները, ցամաքային տրանսպորտի միության կոչով, փակել են ճանապարհները վառելիքի եւ պարենային ապրանքների գների շարունակական բարձրացման եւ դոլարի նկատմամբ ազգային արժույթի նոր անկման պայմաններում:
Լիբանանի մայրաքաղաքում արգելափակվել են կենտրոնական հրապարակը, Համրա փողոցը, Վերդան թաղամասը եւ Քուվեյթի դեսպանատան տարածքում գտնվող օդանավակայան տանող մայրուղին։
Առավոտյան ժամը 5-ից ցուցարարները փակել են նաեւ Հալդեի շրջանում մայրաքաղաքը երկրի հարավին կապող գլխավոր ճանապարհը, իսկ Դաուր շրջանում՝ Բեյրութից դեպի հյուսիս տանող մայրուղին։
«Մենք ստիպված ենք նման միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի մեզ լսեն։ Նախորդ անգամ նախազգուշական ակցիա էինք կազմակերպել ու արգելափակել էինք առավոտյան հինգից տասը։ Այսօր առավոտյան ժամը չորսից փակել ենք բոլոր ճանապարհները։ Մենք պահանջներ ունենք՝ առաջին հերթին դոլարի փոխարժեքի կայունացման, պարենային ապրանքների գների կարգավորման հետ կապված։ Բենզինի գներն անընդունելի են դարձել եւ աճում են նույնիսկ հիմա, մինչ ակցիան շարունակվում է»,- պատմել է Նաբաթիայից ցամաքային տրանսպորտի միության անդամ Ահմադ Քուբեյսին:
Քուբեյիսիի խոսքով՝ կարեւոր է, որպեսզի լիբանանցիներն աջակցեն գործադուլին, քանի որ կենսապայմանները վատանում են բոլորի համար: «Եթե ուզում են ինչ-որ բան փոխել, թող բանտարկեն բանկիրներին եւ Կենտրոնական բանկի ղեկավարին։ Թող ստիպեն նրանց քայլեր ձեռնարկել, բայց մինչ այժմ կյանքի պայմանները միայն վատթարանում են»,- հավելել է Քուբեյսին։
Ցուցարար Աբու Ալի Մոհսենն ասել է, որ արհմիությունը եւ երկրի քաղաքացիները պետք է կառավարությունից եւ խորհրդարանից պահանջեն լուծումներ գտնել։ «Մարդիկ չպետք է տառապեն եւ սովամահ լինեն, քանի դեռ քաղաքական գործիչները պայքարում են իշխանության համար», - ասաց նա։
Ըստ մասնակիցների՝ համատարած բողոքի ակցիան կշարունակվի մինչեւ երեկոյան հինգը։ Այնուհետեւ միության ղեկավարը կհայտարարի հետագա քայլերի մասին։
Բեյրութում ակցիան այս պահին ընթանում է խաղաղ պայմաններում։ Մարդկանց ու իրավապահների կուտակումներ չկան։ Բանակն ու ոստիկանությունը չեն միջամտում ցուցարարների գործողություններին:

Демонстранты в четверг блокировали все главные дороги в Бейруте и транспортные артерии по всему Ливану, передает РИА Новости
В четверг по призыву профсоюза наземного транспорта водители микроавтобусов и такси перекрыли дороги, выступая против продолжающегося увеличения цен на топливо, продукты питания и на фоне нового падения национальной валюты относительно доллара.
В ливанской столице блокирована центральная площадь, улица Хамра, район Вердан и трасса, ведущая в аэропорт, в районе посольства Кувейта.
С пяти утра участники протестов также блокировали главную трассу, связывающую столицу с югом страны в районе Хальде, и автомагистраль, ведущую из Бейрута на север в районе Даура.
«Мы вынуждены принимать подобные меры, чтобы нас услышали. Предыдущий раз мы организовали предупредительную акцию и блокировали с пяти до десяти утра. Сегодня мы с четырех утра перекрыли все дороги. У нас есть требования, в первую очередь связанные со стабилизацией курса доллара и регулированием цен на продукты. Неприемлемые цены стали на бензин, которые повышаются даже сейчас, пока идет акция», - рассказал член профсоюза наземного транспорта из Набатии Ахмад Кубейси.
По словам Кубейси, важно, чтобы ливанцы поддержали забастовку, так как условия жизни становятся хуже для всех.
«Если они хотят что-то изменить, пусть сажают в тюрьму банкиров и главу центрального банка. Пусть заставят их принять меры, но пока условия жизни только ухудшаются», - добавил Кубейси.
Участник демонстрации Абу Али Мохсен рассказал, что профсоюз и граждане страны в целом должны требовать от правительства и парламента поиска решений. «Люди не должны страдать и голодать, пока политики борются за власть», - сказал он.
По словам участников, повсеместная акция протеста будет продолжаться до пяти вечера. После глава профсоюза объявит о дальнейших действиях.
В Бейруте в настоящий момент акция проходит мирно. Нет массовых скоплений людей и стражей порядка. Армия и полиция не препятствует действиям демонстрантов.