Նախագահ Ջո Բայդենը «ոչ մի մտադրություն կամ ցանկություն չունի զորքեր ուղարկել Ուկրաինա»։ Այս մասին ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին։
Լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ Փսակին ասել է, որ ԱՄՆ-ն «աշխատում է ՆԱՏՕ-ի գծով՝ մեծացնելու աջակցությունը արեւելյան թեւի երկրներում»,- ընդգծել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարը՝ հավելելով, որ Միացյալ Նահանգները «հավատարիմ են այս դաշինքի անձեռնմխելիությանը», հաղորդում է «Ամերիկայի ձայն»-ը։
«Թույլ տվեք հստակեցնել. նախագահը ոչ մի մտադրություն կամ ցանկություն չունի զորքեր ուղարկել Ուկրաինա։ ՆԱՏՕ-ն կոլեկտիվ մարմին է՝ աջակցելու մեր գործընկերներին եւ արեւելյան թեւի երկրներին»,- ասել է Փսակին։
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարը կանխատեսումներ չի արել Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ նախագահ Բայդենի հնարավոր հրապարակային հայտարարությունների եւ այն մասին, թե ինչ ջանքեր կարող են պահանջվել ԱՄՆ զինված ուժերից։
«Ընդամենը մի քանի օր առաջ Ջո Բայդենը երկու ժամ տեւած մամուլի ասուլիսի ընթացքում պատասխանեց Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի վերաբերյալ մի շարք հարցերի։ Բայց հենց հիմա մեր եւ նրա ուշադրությունը կենտրոնացած է դիվանագիտության, ինչպես նաեւ առաջնորդների հետ փոխգործակցության, ազգային անվտանգության թիմի անդամների հետ զրույցների վրա»,- հավելել է Փսակին:
Մեկնաբանելով #StandwithUkraine («Ես աջակցում եմ Ուկրաինային») հեշթեգով թվիթների մասին լրագրողի հարցին, որը մի քանի օր առաջ հրապարակել էր պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, Փսակին ընդգծել է, որ Բայդենի վարչակազմը՝ ի տարբերություն նախորդ վարչակազմի, Twitter-ը չի համարում հաղորդակցության, բանակցությունների կամ կարեւոր թեմաների քննարկման միակ գործիք:

There is no intention or interest or desire by US President Joe Biden to send troops to Ukraine. White House press secretary Jen Psaki noted about this during Tuesday’s press briefing, VOA reported.
Psaki said that the United States was "working through NATO to plus-up support in our eastern flank countries," adding that the United States is "committed to the sanctity of that alliance."
“Just to be clear, there is no intention or interest or desire by the President to send troops to Ukraine. NATO is a forum to support our eastern flank partners and countries, and that’s what the focus has been on," Psaki said.
The White House spokesperson did not make any predictions about President Biden's possible public statements about the situation in Russia and Ukraine and about what efforts might be required of the US military.
“Obviously, he [i.e., Biden] gave a two-hour press conference last—just a few days ago where he answered a number of questions on Russia and Ukraine, and we’ll continue to do that. But right now, a lot of our focus and his focus is on diplomacy, is on engaging with leaders, is on having conversations with members of his national security team,” Jen Psaki added.