Եվրամիությունը զգոնություն կպահպանի, քանի որ Մոսկվան ռուսական զորքերը հետ չի քաշում Ուկրաինայի հետ սահմանից, այլ ավելացնում է զինվորականների թվաքանակը, ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը։
«Մենք լսում ենք Ռուսաստանի հայտարարությունները զորքերը հեռացնելու մասին, բայց տեղերում լարվածության թուլացման ոչ մի նշան չենք տեսնում։ Ընդհակառակը, զինվորականների թվաքանակի ավելացումը շարունակվում է»,- Բրյուսելում ԵՄ արտահերթ գագաթաժողովի նախօրեին ասել է նա լրագրողներին, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Եվրամիության առաջնորդները չեն քննարկի կոնկրետ նոր պատժամիջոցներ Ռուսաստանի դեմ, քանի որ այդ հարցը «տարաձայնություններ» է առաջացնում, ասել է ԵՄ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Պաշտոնյան, մասնակցել է գագաթաժողովի նախապատրաստմանը եւ ասել է, որ հիմնականում լսվելու են Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի առաջնորդների հաշվետվությունները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ իրենց բանակցություններից հետո։

The European Union will remain vigilant as Moscow does not withdraw Russian troops from the border with Ukraine, but increases the number of troops, said the head of the European Commission Ursula von der Leyen.
According to her, even despite Russian statements about the withdrawal of troops, the EU sees no signs of de-escalation on the ground, Reuters reported.
European Union leaders will not discuss specific new sanctions on Russia as the issue is divisive, an EU official said.
The official, who is involved in the preparations for the summit, said that this will mainly be a report by the leaders of France and Germany after their talks with Russian President Vladimir Putin.