Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության (ԴԺՀ) Կրասնի Լիման քաղաքն ամբողջությամբ անցել է ռուս զինվորականների վերահսկողության տակ, շաբաթ օրը ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը, փոխանցում է «Ինտերֆաքս-ԱՎՆ»-ն:
Նրա խոսքով՝ ՌԴ զինված ուժերի եւ ԿԺԴՀ-ի ժողովրդական միլիցիայի համատեղ գործողությունների արդյունքում Կրասնի Լիման քաղաքն «ամբողջությամբ ազատագրվել է»։
Կրասնի Լիման (2016 թ. այն վերանվանվել է Լիման) քաղաք է Դոնեցկի մարզի Կրամատորսկի շրջանում եւ Դոնեցկի երկաթուղու հիմնական երկաթուղային հանգույցն է։ Լիմանի բնակչությունը նախորդ տարի մոտ 20 հազար մարդ էր կազմում:
Կոնաշենկովը նաեւ հայտնել է, որ օրվա ընթացքում ռուսական հրթիռային ուժերն ու հրետանին 57 հրամանատարական կետ, կենդանի ուժի եւ ռազմական տեխնիկայի կենտրոնացման 618 տարածք, կրակակետերում ուկրաինական 42 հրետանային եւ ականանետային ստորաբաժանումներ եի «Գրադ» բազմակի հրթիռային համակարգերի երկու մարտկոց են խոցել:
«Հատուկ ռազմական օպերացիայի սկզբից ի վեր ոչնչացվել է 182 ինքնաթիռ, 128 ուղղաթիռ, 1045 անօդաչու թռչող սարք, 324 զենիթահրթիռային համակարգ, 3297 տանկ եւ այլ զրահատեխնիկա, 444 համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ, 1714 դաշտային հրետանի, ինչպես նաեւ 3245 միավոր հատուկ ռազմական ավտոմոբիլային տեխնիկա»,- ասել է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Город Красный Лиман в Донецкой народной республике (ДНР) полностью перешел под контроль российских военных, заявил официальный представитель Минобороны РФ Игорь Конашенков на брифинге в субботу, передает «Интерфакс-АВН».
По его словам, в результате совместных действий Вооруженных сил России и народной милиции ДНР город Красный Лиман «полностью освобожден».
Красный Лиман (в 2016 году был переименован в Лиман) - город в Краматорском районе Донецкой области, является крупным железнодорожным узлом Донецкой железной дороги. Население Лимана в прошлом году составляло порядка 20 тыс. человек.
Конашенков также сообщил, что за сутки российскими ракетными войсками и артиллерией поражены 57 пунктов управления, 618 районов сосредоточения живой силы и военной техники, 42 украинских артиллерийских и минометных подразделений на огневых позициях, две батареи реактивных систем залпового огня «Град».
«Всего с начала проведения специальной военной операции уничтожены: 182 самолета, 128 вертолетов, 1045 беспилотных летательных аппаратов, 324 зенитных ракетных комплекса, 3297 танков и других боевых бронированных машин, 444 установки реактивных систем залпового огня, 1714 орудий полевой артиллерии и минометов, а также 3245 единиц специальной военной автомобильной техники», - заявил официальный представитель Минобороны РФ.