Հուլիսի 5-ին աշխատանքային այցով Իսպանիայում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի նախագահ Մերիչել Բատետի հետ, NEWS.am-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ–ից։
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների ու ժողովուրդների պատմական առնչությունների և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված միջպետական համագործակցության ներկա վիճակը և զարգացման հեռանկարները քաղաքական երկխոսության, տնտեսության ու մշակույթի ոլորտներում։
Երկկողմ օրակարգի հարստացման տեսանկյունից կարևորվել է միջխորհրդարանական արդյունավետ փոխգործակցության ու խորհրդարանականների միջև կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում նաև՝ բարեկամական խմբերի աշխատանքի միջոցով։ Ընդգծվել է նաև երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցության կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը Մերիչել Բատետին է ներկայացրել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդավարության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, իրավունքի գերակայության առաջմղմանը և կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ 2018թ․-ից ի վեր Հայաստանը շարժվում է ժողովրդավարական ուղով, և չնայած պատերազմի ու կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքներին՝ կառավարության իրականացրած բարեփոխումների արդյունքում զգալի առաջընթաց է գրանցվել ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործում։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության մի շարք հարցերի։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի նախագահին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Երկուստեք կարևորվել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը և ընդգծվել է, որ ուժի կիրառումը չի կարելի հակամարտությունների լուծման միջոց համարել:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման հրատապությունը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը նաև զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան֊Թուրքիա կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։

Находящийся с рабочим визитом в Испании министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с председателем Конгресса депутатов Испании Мерихель Батет. Об этом Новости Армении -NEWS.am сообщили в пресс-службе МИД.
Собеседники обсудили текущее состояние межгосударственного сотрудничества, основанного на исторических связях и общих ценностях двух стран и народов, перспективы развития в сферах политического диалога, экономики и культуры.
С точки зрения обогащения двусторонней повестки отмечена необходимость эффективного межпарламентского взаимодействия и активизации отношений между парламентариями, в том числе посредством работы групп дружбы. Была подчеркнута также важность сотрудничества законодательных органов двух стран на международных парламентских площадках.
Арарат Мирзоян представил Меричел Батет осуществляемые в Армении реформы, направленные на укрепление демократии, защиту прав человека, укрепление законности и эффективную борьбу с коррупцией. Он заявил, что с 2018 года Армения движется по демократическому пути, и, несмотря на последствия войны и пандемии covid-19, достигнут значительный прогресс в становлении демократических институтов.
В ходе встречи также был затронут ряд вопросов международной и региональной безопасности.
Глава внешнеполитического ведомства Армении представил председателю Конгресса депутатов Испании усилия армянской стороны по установлению мира и стабильности на Южном Кавказе, а также последние события, связанные с отношениями между Арменией и Азербайджаном, процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Обоюдно была подчеркнута необходимость мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, и отмечено, что применение силы не может рассматриваться как средство разрешения конфликта.
В контексте гуманитарных проблем, вызванных развязанной Азербайджаном 44-дневной войной, Арарат Мирзоян подчеркнул неотложность возвращения армянских военнопленных и других задержанных лиц, а также необходимость сохранения армянского культурного и религиозного наследия в территории, находящиеся под контролем Азербайджана.