Պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը ավելի քան համոզված է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության` Լեռնային Ղարաբաղի հայերին տված խոստումները կեղծիք են:
«Ադրբեջանական կողմի` պարբերաբար հնչող կոչերն այն մասին, թե մեզ մոտ ամեն ինչ կարգին է, Ադրբեջանը ծաղկում է ապրում, մենք ձեզ կապահովենք, եւ այլն, հիմարություն են եւ  դեմագոգիա»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Նաիրա Զոհրաբյանը` հավելելով, որ ավելի անհեթեթ արտահայտություններ նույնիսկ դժվար է մոգոնել:
«Այդ հայերի՞ մասին են նրանք որոշել հոգ տանել: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը տարին 12 ամիս շոու է կազմակերպում` արտասահմանից հրավիրելով բարձրաստիճան եւ ոչ այնքան բարձրաստիճան անձանց, ովքեր այցելում են այն շրջանները, որտեղ վրաններում ապրում են ադրբեջանցի փախստականները: Նրանց մոտ քարի դար է, անասնական պայմաններ, «հիգիենա» հասկացությունն ընդհանրապես բացակայում է, եւ այժմ նրանք որոշել են հոգ տանել հայերի մասին»,- վրդովում է խորհրդականը: Նրա խոսքով, նման արտահայտություններն ուղղակի անբարոյականություն են:
«Թող նախ եւ առաջ մտածեն եւ հոգ տանեն այն մարդկանց մասին, ովքեր այսօր իրենց գոյություն են քարշ տալիս Ադրբեջանում: Լեռնային Ղարաբաղի հայերի մասին հոգ կտանենք մենք եւ հենց ինքը` Լեռնային Ղարաբաղը»,- բարկացած բացականչել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Մեկնաբանելով Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունն այն մասին, որ «անձամբ ինքը եւ Ադրբեջանն ընդհանրապես ձգտում են հանդուրժողականություն եւ համբերություն դրսեւորել»` Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց. «Եթե մենք ցանկանանք հրատարակել դարաշրջանի ամենածիծաղելի անեկդոտների գրքույկը, ապա առաջին անեկդոտը կլինի հետեւյալը. «Իլհամ Ալիեւը հանդուրժող է»: Դա աշխարհի ամենածիծաղելի քաղաքական անեկդոտն է»,-հայտարարել է նա:

YEREVAN. - Armenian MP, member of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Naira Zohrabyan is more than confident in the hypocritical statement of the Azerbaijani leadership on their promises about the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
“Baku’s regular calls to Nagorno-Karabakh Armenians, statements that everything is fine in Azerbaijan, Azerbaijan is thriving, or if Armenians return, they will ensure good life are nonsense and demagoguery,” Zohrabyan stated in an interview with Armenian News-NEWS.am.
“Azerbaijani President Ilham Aliyev makes a show throughout a year, inviting high-ranking officials and guests from abroad to visit the districts, where Azerbaijani refugees are living in tents. They are living in the Stone Age under non-human conditions, and everything indicates absence of “hygiene”. And they should take care of Armenians?” the MP noted.
According to her, such statements are simply immoral. “Azerbaijani leadership should first think and take care of those people who hardly eke out a living existence in Azerbaijan today. Armenia and Nagorno-Karabakh itself will take care of Karabakh Armenians,” Zohrabyan emphasized.
Commenting on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement that “he personally and Azerbaijan seek to display tolerance and patience,” Zohrabyan stressed. “If we want to release a booklet of the funniest jokes of the century, the first of them should be as follows: “Ilham Aliyev- tolerance”. This is the most ridiculous political anecdote in the world,” Zohrabyan noted.